جمهوری اسلامی حضور در آرامگاه کوروش کبیر را ممنوع اعلام کرد

0 49روز هفتم آبان روز گرامیداشت کوروش بزرگ، بنیانگذار نظام پادشاهی در ایران است، ایرانیان چند سالی است این روز را جشن می‌گیرند و با حضور در پاسارگاد و مقبره کوروش، یاد او را گرامی می‌دارند.

این حرکت عظیم ایرانیان که از سال ۹۵ آغاز شد، بلافاصله با سرکوب حکومت اسلامی روبرو شد و از آن سال مقامات جمهوری اسلامی هر سال با بستن مسیرهای دسترسی به پاسارگاد از حضور مردم بر مزار کوروش جلوگیری کردند.

امسال نیز همزمان با اعتراضات گسترده و فراگیر مردم در همه شهرهای ایران مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند مجموعه‌های تاریخی «تخت جمشید» و «پاسارگاد» از روز پنج آبان تا هفتم آبان تعطیل بوده و حضور مردم در این مکان‌ها ممنوع است. برخی از مردم نیز رخداد حادثه شاهچراغ در شیراز و اعلام تشییع پیکر کشته‌شدگان این حادثه در روز شنبه ۷ آبان را ناشی از ترس حکومت از حضور مردم در پاسارگاد و بزرگداشت روز کوروش می‌دانند.

شماری از رسانه‌ها و افراد وابسته به حکومت اما از اساس منکر این روز بوده و ۷ آبان را روزی جعلی می‌دانند. با این وجود تعداد زیادی از ایرانیان در داخل و خارج کشور اعلام کرده‌اند که روز شنبه ۷ آبان به مناسبت گرامیداشت یاد کوروش بزرگ ، گردهم خواهند آمد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.