جمهوری اسلامی رسماً اسرائیل را به حمله پهپادی به تأسیسات نظامی اصفهان متهم کرد

0 12نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیر کل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، به‌طور رسمی اسرائیل را مسئول حمله به یک مجتمع نظامی در اصفهان معرفی و بر تلافی این حمله از سوی ایران تأکید کرد.

به‌گزارش ایسنا، امیرسعید ایروانی در این نامه که روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن خبر آن منتشر شد، حمله پهپادی به مجموعه کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان را «تروریستی» خواند و مسئول آن را بر اساس «تحقیقات اولیه» اسرائیل معرفی کرد.

ایراوانی همچنین تهدید کرد که جمهوری اسلامی «پاسخ قاطع» به «هرگونه تهدید یا اقدام نادرست» اسرائیل را «در هر کجا و هر زمان که لازم بداند محفوظ می‌دارد».

آقای ایروانی درباره جزئیات این تحقیقات توضیح نداد، اما در نامه به اظهارنظرهای رسانه‌ای مقامات اسرائیل، از جمله نخست‌وزیر و رئیس ستاد ارتش اسرائیل، استناد شده است.

وزارت دفاع ایران شامگاه شنبه، هشتم بهمن، تأیید کرد که سه ریزپهپاد به مجتمع صنایع نظامی در استان اصفهان حمله کرده‌اند.

با وجود اظهارات مقامات ایرانی درباره برخورد پهپادها به سقف تأسیسات و ایجاد «صدمه‌های جزئی»، روزنامه‌ جروزالم پست اسرائیل به‌نقل از منابع اطلاعاتی غربی این حمله را «بسیار موفقیت‌آمیز» خوانده بود.

پیشتر نیز برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده دولت ابراهیم رئیسی، اسرائیل را مسئول این حمله اعلام و به‌طور تلویحی مبدأ اعزام ریزپهپادهای تهاجمی را اقلیم کردستان عراق معرفی کرده بود.

در همین باره روزنامه آمریکایی «وال‌استریت جورنال» پیشتر از قول منابع آگاه ایالات متحده گزارش داده بود که این حمله کار اسرائیل بوده است.

دولت اسرائیل تاکنون مسئولیت این حمله را نپذیرفته است، اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، روز دوشنبه، ۱۰ بهمن در دیدار با وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود که کشورش از هر چه در توان دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در بخشی دیگر از نامۀ خود اظهارات مشاور رئیس‌جمهور اوکراین در مورد حمله پهپادی به بخش‌های دفاعی ایران را «غیرمسئولانه» و «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» خوانده و خواستار محکوم‌کردن آن از سوی شورای امنیت سازمان ملل شده است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین، دهم بهمن در توئیتی حمله به تاسیسات نظامی در اصفهان را «شب انفجاری در ایران» نامیده بود و با اشاره به «هم‌دستی جمهوری اسلامی با روسیه در جنگ علیه اوکراین» خطاب به مقامات ایران نوشته بود: «اوکراین به شما هشدار داده بود.»

در ادامه واکنش‌ها به حمله پهپادی اخیر در خاک ایران، سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا نیز روز چهارشنبه ۱۲ بهمن درباره نقش اسرائیل در این حمله گفت که «نمی‌تواند درباره مسائل اطلاعاتی اظهارنظر کند، اما لندن گزارش‌های مربوط به این حادثه را با شرکای خود دنبال می‌کند.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.