جمهوری اسلامی گوینده‌ «زن‌ستیز» را به جام جهانی قطر معرفی کرد

0 9فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی گوینده‌ای را به جام جهانی قطر معرفی کرده که به دلیل توهین به فوتبالیست‌های زن در یک برنامه تلویزیونی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی «زن‌ستیز» توصیف شده است.

رسانه‌های ایران روز دوشنبه ۲۳ آبان اعلام کردند که فدراسیون فوتبال این کشور امیرفرشاد تفکری، رئیس هیات فوتبال استان یزد را به عنوان گوینده فارسی‌زبان برای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر انتخاب و به فیفا معرفی کرده است.

این معرفی پس از آن صورت گرفت که فیفا برای اولین بار تصمیم گرفته هر کشور حاضر در مسابقات جام جهانی فوتبال یک گوینده اختصاصی نیز در ورزشگاه داشته باشد.

تفکری که پیشتر گزارشگر ورزشی در صداوسیمای یزد بوده، چندی پیش در یک برنامه زنده تلویزیونی اظهاراتی را علیه فوتبالیست‌های زن مطرح کرد.

او در مردادماه در برنامه زنده «با ورزش» در شبکه استانی یزد، علت نامناسب بودن زمین یک ورزشگاه فوتبال این استان را حضور ورزشکاران زن دانست و گفت: «تمرین زنان فوتبالیست موجب کچلی زمین چمن شده است».

او فوتبالیست‌های زن را متهم کرد که «دویدن روی چمن» را بلد نیستند و گفت: «نتوانستیم نحوه دویدن دختران را آموزش دهیم».

این اظهارات موجب شد مجری برنامه آن را یک «بحث جنسیتی» بخواند و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی تفکری را «زن‌ستیز» توصیف کردند.

انتخاب تفکری به عنوان گوینده اختصاصی تیم ملی فوتبال ایران در حالی است که او روابط گسترده‌ای با فدراسیون فوتبال دارد.

او اکنون عضو کمیته مسئولیت‌ اجتماعی و بازی جوانمردانه فدراسیون فوتبال است و پیشتر نیز از جمله، عضو کمیته روابط عمومی و امور فرهنگی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران و همچنین عضو کمیته برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی تهران بوده است.

این گوینده حکومتی روز دوشنبه به خبرگزاری فارس گفت که قرار است در جریان مسابقات تیم ایران در جام جهانی، «شعارهای حماسی و ملی در ورزشگاه‌ها، با هماهنگی» او سر داده شود.

این در حالی است که در روزهای اخیر، سر داده شدن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی در حاشیه برگزاری مسابقه فوتبال ساحلی ایران و امارات در دوبی، خشم رسانه‌های حکومتی در ایران را برانگیخت.

در جریان اعتراضات سراسری در ایران، مسابقات تیم‌های ورزشی ایران در خارج از کشور به فرصتی برای نمایش اعتراض ورزشکاران معترض و همچنین گروه‌هایی از تماشاگران ایرانی تبدیل شده تا اعتراض خود به حکومت جمهوری اسلامی و نیز همبستگی‌شان با مردم معترض در ایران را نشان دهند.

به نظر می‌رسد مقام‌های جمهوری اسلامی احتمال بروز اقدامات اعتراضی علیه حکومت ایران در جریان برگزاری مسابقات تیم فوتبال ایران در جام جهانی قطر را پیش‌بینی کرده‌اند.

پیشتر ابراهیم رئیسی، در یک جلسه هیات دولت وزارت خارجه جمهوری اسلامی را مأمور کرد «در تعامل با مسئولان قطری» از بروز «مشکلات احتمالی» در این زمینه جلوگیری کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری دانشجو و رادیو فردا؛ م.ت/ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.