جنگ اوکراین؛ آلمان تانک‌های لئوپارد به کی‌یف «تحویل می‌دهد»

0 10


آن طور که گزارش شده اولاف شولتز، صدراعظم آلمان با تحویل و صادرات تانک‌های لئوپارد سری ۲ به اوکراین موافقت کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آن طور که گزارش شده اولاف شولتس، صدراعظم آلمان با تحویل و صادرات تانک‌های لئوپارد سری ۲ به اوکراین موافقت کرده است

پس از آن که فشارها بر آلمان برای تحویل تانک‌های لئوپارد به اوکراین در چند روز گذشته بالا گرفت، اکنون گزارش‌ها حاکی از این است که برلین آماده واگذاری این تانک‌ها به ارتش اوکراین می‌شود.

بنابر گزارش‌ها، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، با ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین موافقت کرده و همچنین با تحویل این تانک‌ها از سوی کشورهای دیگر به اوکراین مخالفتی ندارد.

لهستان پیش‌تر اعلام کرده بود که آماده است که تانک‌های لئوپاردی که قبلا از آلمان خریداری کرده بود را به اوکراین بدهد اما مطابق عرف قراردادهای تسلیحاتی، کشورها اجازه فروش و صادرات اسلحه خریداری شده به کشور ثالث را ندارند مگر با موافقت کشور سازنده تسلیحات.

قبل از این گزارش شده بود که آلمان در تحویل این تانک‌ها به اوکراین و یا موافقت با صادرات آنها از سوی کشورهای دیگر به مقصد اوکراین، تردید دارد چرا که تحویل این تسلیحات سنگین را عاملی برای بالاگرفتن جنگ می‌داند و نه کاهش تنش با روسیه.

اکنون و پس از آن که فشارهای بین‌المللی برلین را در موضع ضعیفی قرار داد، آقای شولتس تصمیم به تحویل دست‌کم ۱۴ عراده تانک لئوپارد سری ۲ (یک گروهان زرهی) به ارتش اوکراین گرفته است.

این برابر همان تعدادی است که لهستان هم وعده تحویل آن را به اوکراین داده – ۱۴ تانک لئوپارد. بریتانیا هم متعهد شده که یگ گروهان (۱۴ عراده) تانک چلنجر سری ۲ به اوکراین تحویل دهد.

بنابر گزارش مرکز بین‌المللی مطالعات استراتژیک، دست کم ۱۶ کشور کشور اروپایی و عضو ناتو تانک‌های لئوپارد۲ دارند.

اکنون موافقت صدراعظم آلمان به این معنی است که همه این کشورها قادر خواهند بود در صورت تمایل تانک‌های لئوپارد۲ به اوکراین بدهند.

با این حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، گفته کشورش برای مقابله با صدها تانک روسی اعزام شده به خاک اوکراین دست کم به ۳۰۰ تانک نیاز دارد تا بتواند نیروهای روسی را عقب براند.

اکنون اگر نیمی از کشورهای اروپایی حامی اوکراین و دارای تانک لئوپارد هر کدام فقط ۱۴ تانک (تعداد معمول یک گروهان تانک) به اوکراین بفرستند آن وقت این کشور حدود ۱۰۰ تانک خواهد داشت.

کارشناسان جنگی تانک‌های لئوپارد ۲ آلمان؛ چلنجر۲ بریتانیا و تانک آبرامز آمریکا را جزء تانک‌هایی ارزیابی می‌کنند که برتری‌های عملیاتی نسبت به تانک تی۷۲ روسیه دارند.

این تانک‌ها می‌توانند به نیروهای اوکراینی دست بالا در سرعت و دقت و همچنین ایمنی بدهند.

چند روز پیش – ۱۵ ژانویه – هم ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، گفت تانک‌های چلنجر ۲ را به اوکراین می‌فرستد تا موضع این کشور را در جنگ با روسیه تقویت کند.

بیشتر بخوانیدSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.