جنگ اوکراین چه اثری بر درآمد نفت و گاز ایران داشت؟

0 4


  • نویسنده, امید شکری
  • شغل, روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطالعات امنیت انرژی
.

منبع تصویر، Getty Images

در فاصله کوتاهی بعد از آغاز جنگ اوکراین، خیلی زود همه نگاهها متوجه بازار جهانی انرژی شد. روسیه یکی از مهم‌ترین منابع تامین انرژی اروپا بود و عزم غرب برای فشار بر مسکو، این احتمال را مطرح کرد که اروپا از وابستگی‌اش به روسیه در این زمینه خواهد کاست.

بازتاب این تحلیل‌ها در ایران، شکل‌ گرفتن امیدواری قابل ملاحظه‌ای در میان نخبگان – چه رسانه‌ها و چه سیاستمداران – در ارتباط با فوایدی بود که این تحولات می‌توانست برای ایران داشته باشد. خیلی زود برخی می‌گفتند که ایران از این پس می‌تواند به دلیل در اختیار داشتن منابع انرژی قابل توجه، از این منابع به عنوان ابزار چانه زنی در مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.

همزمان این ادعا نیز مطرح شد که نفت و گاز طبیعی ایران می‌تواند به حل بحران جهانی انرژی کمک کند؛ بحرانی که در سه سال گذشته و با شیوع کرونا شدت گرفته بود و در پی جنگ اوکراین، با پیچیدگی تازه‌ای دست و پنجه نرم می‌کرد.

در آن روزها البته، کمتر این پرسش به شکل جدی در رسانه‌ها مطرح شد که ایران با کدامین ظرفیت تولید گاز طبیعی، می‌تواند به اروپا گاز صادر کند و این گاز قرار است از از کدامین مسیر به اروپا برسد؟Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.