جو بایدن در مورد استفاده از زور علیه تایوان به رئیس‌جمهوری چین هشدار داد

0 43جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۳ آبان در یک ملاقات سه ساعته با شی جین پینگ، رییس جمهوری چین گفت که دو ابرقدرت باید از تبدیل شدن رقابت خود به یک رویارویی پرهیز کنند.

قبل از شروع مذاکرات در یک هتل لوکس در بالی اندونزی، دو رهبر با چهره‌ای متبسم دست یکدیگر را به گرمی فشردند. این ملاقات یک روز قبل از اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ برگزار شد که به احتمال فراوان تحت الشعاع تنش ناشی از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین قرار خواهد گرفت.

آقای بایدن بازوی خود را روی شانه رهبر چین قرار داد و گفت: «از دیدار شما بسیار خوشحالم.»

با این همه، به گفته کاخ سفید آقای بایدن در این ملاقات سه ساعته موضوعات دشواری از جمله «اعمال فشار و افزایش اقدامات تعرضی علیه تایوان، سیاست‌های اقتصادی متغایر با بازار آزاد، رفتار حکومت چین در سین‌کیانگ، تبت و هنگ‌کنگ و به طور کلی مسئله احترام به حقوق بشر» را مطرح کرد.

آقای بایدن قبل از این دیدار که اولین ملاقات رو در روی دو رهبر از شروع دوران ریاست جمهوری او در ژانویه ۲۰۲۱ است گفته بود که مصمم است خط تماس شخصی بین دو رهبر و تماس بین دو حکومت را فعال نگاه دارد.

او در یک نشست خبری افزود: «به اعتقاد من به عنوان رهبران دو کشور ما مسئولیت داریم که نشان دهیم که چین و آمریکا قادرند اختلافات خود را مدیریت کرده و از تبدیل شدن رقابت به رویارویی جلوگیری کنند و در زمینه چالش‌های جهانی که مستلزم همکاری‌های دو جانبه است راه‌های همکاری با یکدیگر را پیدا کنیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا قرار است به زودی برای ادامه مذاکرات با مقامات چینی وارد اندونزی شود.

در این ملاقات رهبران آمریکا و چین ماسک به چهره نداشتند ولی اعضای هیئت‌های نمایندگی دو کشور ماسک زده بودند.

شی جین پینگ، رییس جمهوری چین در پاسخ به سخنان آقای بایدن گفت مناسبات دو کشور انتظارات جهانی را تامین نمی‌کند.

او افزود: «ما باید راهنمای مشخصی برای مناسبات چین و آمریکا تنظیم کنیم. برای مناسبات دو جانبه و حرکت به سوی گسترش همکاری‌های دو کشور باید مسیر درستی پیدا کنیم.»

رییس جمهوری چین ضمن استقبال از همکاری با جو بایدن برای بازگرداندن مناسبات دو کشور به یک مسیر صحیح افزود: «جامعه جهانی انتظار دارد که چین و آمریکا مناسبات خود را به شیوه مطلوبی مدیریت کنند.»

مناسبات چین و آمریکا در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون به سردی گراییده است ولی مقامات آمریکایی گفتند طی چند ماه اخیر هر دو کشور در پشت پرده تلاش کرده‌اند این مناسبات را ترمیم کنند.

یانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا قبل از شروع دیدار رهبران دو کشور گفت: «هدف این مذاکرات ایجاد ثبات در مناسبات چین و آمریکا و ایجاد فضای مطمئن‌تری برای بخش اقتصادی آمریکاست.»

او افزود که آقای بایدن نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی آمریکا از جمله کنترل و محدود کردن صادرات فناوری‌های حساس به چین را با صراحت بیان کرده و بر قابل اطمینان بودن زنجیره انتقال مواد اولیه از چین به آمریکا نیز تاکید کرده است.

جوکو ویدودو، رییس جمهوری اندونزی که میزبان اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ است ابراز امیدواری کرد که ملاقات رهبران چین و آمریکا «به یک همکاری مشخص بین دو کشور برای کمک به احیا اقتصاد جهانی منجر شود».

در یک رویداد دیگر، سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه که در راس هیئت نمایندگی این کشور برای شرکت در اجلاس به بالی اندونزی آمده است رسانه‌های غربی را به دلیل انتشار خبر بستری شدن او در بیمارستان سرزنش کرد.

آقای لاورف با لبخند طعنه‌آمیزی گفت: «این بازی‌ها در سیاست تازگی ندارند. خبرنگاران غربی باید صداقت بیشتری داشته باشند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار تصویری از آقای لاورف در فضای باز و مشغول مطالعه اسناد دولتی نوشت: «این گزارش نقطه اوج خبر جعلی است.»

با این همه، فرماندار بالی به خبرگزاری رویترز گفت آقای لاورف برای انجام آزمایش و معاینه خیلی کوتاه به بیمارستان مراجعه کرده و در سلامت کامل است. دولت اندونزی حاضر نشد در این مورد اظهار نظر کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.