حتی جنگ هم قوانین خود را دارد

0 6جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا سه‌شنبه ۲۳ آبان به شدت از رویکرد اسرائیل در جنگ در غزه انتقاد کرد و از این کشور خواست «کشتار زنان، کودکان و نوزادان» در این منطقه تحت محاصره را متوقف کند.

از زمان حمله گروه افراطی حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر که به کشته شدن دست‌کم ۱۲۰۰ شهروند این کشور منجر شد، کانادا همچون آمریکا بر حق اسرائیل در دفاع از خود تاکید کرده است. آمریکا و کشورهای غربی حماس را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

کانادا مانند آمریکا و سایر کشورهای غربی، در روزهای اخیر نگرانی فزاینده‌ای خود را نسبت به افزایش تعداد کشته‌ها در غزه ابراز کرده است.

به گفته مقامات بهداشت محلی غزه از زمان آغاز درگیری‌ها بیش از ۱۱ هزار نفر از جمله کودکان و زنان کشته شده‌اند.

جاستین ترودو در یک کنفرانس خبری جنگ در اطراف بیمارستان شفا در غزه را یک «تراژدی» انسانی خواند.

نخست وزیر کانادا تصریح کرد: «من از آغاز به صراحت گفته‌ام، تداوم رنج و مصیبت غیرنظامیان فلسطینی‌ نباید بهای اجرای عدالت باشد.»

او اضافه کرد: «حتی جنگ‌ها هم قوانین خود را دارند. همه جان‌های بی‌گناه ارزش مساوی دارند.»

جاستین ترودو از دولت اسرائیل خواست که در جنگ غزه «خویشتنداری حداکثری» داشته باشد.

او گفت: «دنیا از طریق تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی نظاره‌گر است. ما اظهارات پزشکان، خانواده‌ها، بازماندگان و کودکانی را که والدین خود را از دست داده‌اند، می‌شنویم.»

این در حالی است که ساعتی بعد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به این اظهارات جاستین ترودو پاسخ داده است.

نخست وزیر اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است: «این اسرائیل نیست که عمداً غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، بلکه حماس است که غیرنظامیان را در بدترین اقدامی که از زمان هولوکاست کسی علیه یهودیان مرتکب شده، سر برید، سوزاند و قتل عام کرد.»

او اضافه کرده است:«این حماس است نه اسرائیل که باید به خاطر ارتکاب جنایت جنگی مضاعف – هدف قرار دادن غیرنظامیان در حالی که پشت غیرنظامیان پنهان شده است، پاسخگو باشد.»

در حالی جاستین ترودو این اظهارات را مطرح کرده است که ارتش اسرائیل اعلام کرد که عملیات «دقیق و هدفمند» خود را در بیمارستان شفا در شمال غزه آغاز کرده است.

با استفاده از رویترز و شبکه ایکسSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.