حجاب اجباری؛ ۴۰ دانشجو از ورود به دانشگاه هنر منع شدند

0 19مدیران دانشگاه هنر همزمان با ممنوع‌الورود کردن موقت ۴۰ دانشجوی دختر به این دانشگاه به بهانه «عدم رعایت کامل پوشش اسلامی»، رفع این حکم را به استفاده از «مقنعه» مشروط کردند.

همزمان در دانشگاه بهشتی نیز دانشجویان دختر تهدید شدند که در صورت نداشتن «مقنعه» و «سرباز زدن از حجاب اجباری» در سر جلسه امتحان، دانشگاه واحدهای درسی آنها را «حذف» می‌کند.

شوراهای صنفی دانشجویان روز دوشنبه بیست و سوم خرداد ماه گزارش داد که «پس از ممنوع‌الورودی غیرقانونی نزدیک به ۴۰ نفر از دانشجویان به بهانه پوشش نامناسب، این بار و در اقدامی جدید، حراست این دانشجویان را تعلیق مشروط کرده ‌است، به این معنا که اگر دانشجویان بار دیگر بدون پوشش مقنعه در دانشگاه حضور یابند، حکم تعلیق آنها اجرا می‌شود.»

در این گزارش تاکید شده است که «ممنوع‌الورودی و تعلیق گسترده دانشجویان در روندی کاملا خلاف قانون صورت گرفته است».

همچنین دانشگاه هنر در پیامکی به دانشجویان، بر اجباری بودن «مقنعه» تاکید کرد. در این پیامک نوشته شده است: «دانشجوی گرامی، از روز شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۴۰۲ حضور در دانشگاه صرفا در چارچوب آداب حضور و برای خواهران با پوشش مقنعه امکان‌پذیر است.»

دانشگاه هنر در یک دهه گذشته چندین‌بار اقدامات گسترده‌ای را برای «اجباری کردن مقنعه برای دانشجویان» اجرا کرده است اما با مقاومت دانشجویان این اقدامات ناکام مانده است.

پیش از این نیز دست‌کم ۴۰‌ دانشجو و استاد دانشگاه هنر به دلیل حمایت از اعتراضات زن،زندگی، آزادی «ممنوع الورود» یا از تحصیل و تدریس «تعلیق» شده‌ بودند که جدیدترین نمونه آن صدور حکم دو ترم تعلیق از تحصیل برای محمدجواد توازنی‌زاده، دانشجوی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر است.

همزمان فعالان دانشجویی دانشگاه بهشتی از «مزاحمت و تهدید دانشجویان سر جلسه امتحان» به خاطر «سر نکردن مقنعه» خبر دادند.

شوراهای صنفی دانشجویان با تایید گزارش‌ها درباره «مزاحمت و تهدید» برای دانشجویان، افزود: «رئیس دانشکده‌ اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، حین برگزاری امتحان برای دانشجویانی که مقنعه بر سر نداشتند مزاحمت ایجاد کرده و دانشجویان را تهدید کرده در صورت تکرار، آنها را از شرکت در امتحان منع خواهد کرد.»

همزمان اطلاعیه‌ای به امضای مشترک عباس سعیدی سرپرست معاونت آموزشی و فاضل جهانگیری سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بهشتی در تابلوی اعلانات دانشکده‌های مختلف نصب شده که در آن دانشجویان مورد تهدید قرار گرفته‌اند که در صورت عدم استفاده از مقنعه و رعایت کامل حجاب اسلامی در محوطه دانشگاه، کلاس‌ها و سالن‌های امتحان، ناظر امتحان و استاد مربوطه می‌تواند «به حذف درس دانشجو» اقدام کند.

تشکل‌های مستقل دانشجویی همراه با ۲۰۰ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران هفته گذشته در نامه‌ای ضمن اعتراض به «سلب حق تحصیل و ممنوع‌الورودی» از دانشجویان معترض، به اقدامات «ماشین سرکوب در دانشگاه‌ها» اشاره کرده و گفتند که «ایجاد ارعاب و ضرب‌وشتم در محیط دانشگاه، ممنوع‌الورودی و بازداشت توسط نهادهای امنیتی بیرون از دانشگاه» بخشی از ابزارهای دانشگاه با هدف سرکوب و خاموش کردن صدای خاموش‌ناشدنی دانشجویان بوده است.

در این نامه، تشکل‌های دانشجویی تاکید کردند که اکنون مدیران دانشگاه‌ها با «توسل به تغییر سراسیمه‌ آیین‌نامه‌‌های انضباطی و برگزاری کمیته‌های انضباطی فله‌ای، و با صدور احکام «اخراج»، «تعلیق» و «ممنوع‌الورودی» از جمله به بهانه پوشش، در حال اجرای «پروژه‌ تصفیه‌ دانشگاه» و «حذف دانشجویان و اساتید» معترض هستند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.