حلبچه؛ روزی که جهان گریست

0 6


.

منبع تصویر، Anadolu Agency

توضیح: این گزارش به قلم جان سیمپسون، برای نخستین بار در آذرماه سال ۱۳۹۱ و در آستانه ۲۵امین سالگرد حمله شیمیایی ارتش عراق به حلبچه در وب‌‌سایت بی‌بی‌فارسی منتشر شد. آقای سیمپسون از جمله گزارشگران بی‌بی‌سی بود که بعد از بمباران شیمایی جلبچه از این محل بازدید کرد و درباره این موضوع در آن زمان، گزارش‌هایی برای بی‌بی‌سی تهیه کرد. او مشاهدات خود را بعد از ۲۵ سال و در زمانی که سردبیری امور بین‌المللی بی‌بی‌سی را برعهده داشت، در این گزارش نوشت. حالا همزمان با ۳۵امین سالگرد این حمله شیمیایی، این گزارش بازنشر می‌شود.

روزی که جهان گریست

حدود ۲۵ سال پیش سربازان عراقی در شهر کردنشین حلبچه هزاران نفر از هموطنان خود را با استفاده از سلاح‌های شیمیایی کشتند. حالا قرار است گام‌هایی برداشته شود تا معلوم شود کدام کشور – و احیانا کدام کارخانه – بخشی از مواد شیمیایی مورد استفاده را تأمین کرده بود.

حمله شیمیایی به حلبچه در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (۲۶ اسفند ۱۳۶۶) انجام شد و نتیجه آن خلق یکی از بدترین مناظری بود که تابحال دیده ام. جنازه‌های قربانیان همه‌جا روی هم انباشته شده بود. برخی کف خیابان خوابیده بودند، و برخی هم پشت دیوارها پناه گرفته بودند.

وقتی از نزدیک‌تر نگاه کردم، دیدم که خیلی از آنها سعی کرده بودند به قربانی دیگری پناه بدهند؛ نوزاد، کودک یا همسرشان. مردان صدام حسین، گاز اعصاب و دیگر مواد شیمیایی را روی حلبچه فروریختند تا به ساکنان کرد آن درسی بدهند، و در مقابل این بمب‌ها هیچ پناهگاهی وجود نداشت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.