حمایت چهره‌های «ملی مذهبی» از بیانیه میرحسین موسوی برای گذار از جمهوری اسلامی

0 12جمعی از نواندیشان دینی و چهره‌های جریان «ملی مذهبی» روز دوشنبه ۱۷ بهمن با انتشار متنی حمایت خود را از بیانیه میرحسین موسوی برای گذار مسالمت‌آمیز از جمهوری اسلامی اعلام کردند.

این متن که به امضای شخصیت‌هایی چون علیرضا رجایی، حسن یوسفی اشکوری، هاشم آقاجری و رضا علیجانی رسیده است، تحلیلی از مسیر سیاسی میرحسین موسوی طی سیزده سال اخیر و زمان جنبش سبز ارائه می‌دهد و می‌گوید که «ضرورت تغییر بنیادین و ساختاریِ نظام جمهوری اسلامی ایران» اگرچه مضمونی تازه نیست، اما این ایده در سال ۱۳۸۸ هنوز «در ذهن و ضمیر بسیاری از شهروندان معترض ایرانی چندان جای‌گیر نشده بود».

امضاکنندگان این متن سپس با اشاره به بیانیه آقای موسوی که تاکید داشته ایده اجرای بدون تنازل قانون اساسی «دیگر کارساز نیست و باید گامی فراتر از آن گذاشت»، آن را نشان از تغییر الگوی فکری آخرین نخست وزیر ایران به سیاست کشور دانسته و بیانیه او را که از حصر خانگی نوشته شده است، «سنجیده» توصیف کرده‌اند.

به گفته امضاکنندگان این متن، بیانیه میرحسین موسوی «نه تنها جنبش “زن، زندگی، آزادی»” را به رسمیّت می‌شناسد که در راستای آن حرکت می‌کند و آن را سکوی پرشی برای تصرف قدرت نمی‌بیند.»

آنها در ادامه افزوده‌اند: «موسوی خود یا هم‌فکران‌اش را منجی راه آینده‌ی ایران معرفی نکرده است؛ این فروتنی خصلتی است کلیدی… مهم‌تر از همه این‌که موسوی به توانایی مردم ایران برای عبور از این مرحله ایمان دارد. برای او این مقطع بن‌بست نیست.»

امضاکنندگان این متن در نهایت ضمن اعلام حمایت کامل از پیشنهادهای میرحسین موسوی گفته‌اند که «ما همراهی خود را در رفتن به سمت تغییرات کلیدی برای عبور از نظام فروبسته‌ی کنونی از رهگذر همه‌پرسیِ تغییر ساختاری و بنیادی ابراز می‌کنیم».

عبدالله ناصری، مجمدجواد اکبرین، رضا بهشتی معزّ، میثم بادامچی، احمد علوی، علی طهماسبی، حسن فرشتیان، سروش دباغ، رحمان لیوانی، داریوش محمدپور، مهدی ممکن و یاسر میردامادی دیگر امضاکنندگان این متن هستند.

پیش از این جمعی از زندانیان سیاسی نیز با انتشار بیانیه‌ای، ضمن حمایت از پیشنهاد میرحسین موسوی برای تغییر قانون اساسی از طریق همه‌پرسی، اعلام کرده بودند که «تمامی تلاش خود را برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختاری کاملاً دموکراتیک و ایرانی توسعه‌یافته» به کار می‌گیرند.

مصطفی تاج‌زاده، امیرسالار داودی، حسین رزاق، مهدی محمودیان، سعید مدنی، مصطفی نیلی و فائزه هاشمی، که جملگی زندانی هستند، در این بیانیه نوشته‌اند: «تنها راه خروج از بن‌بست، تسلیم‌شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان است.»

با اشاره به گزارش‌های وبسایت زیتون و رادیو فردا؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.