حملات روسیه، هزینه بازسازی اوکراین را افزایش داده است

0 45رئیس صندوق بین‌المللی پول روز چهارشنبه چهارم آبان گفت به خاطر حملات روسیه به زیرساخت‌ها، هزینه بازسازی اوکراین به شدت افزایش یافته و فقط هزینه انتقال انرژی و آب‌رسانی در این کشور چهار میلیارد دلار در ماه خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش قبلی خود کمک خارجی مورد نیاز دولت اوکراین برای امور جاری و خدمات عمومی را بین سه تا چهار میلیارد دلار در ماه تخمین زده بود. ولی اکنون در گزارش جدید خود می‌گوید اگر حملات موشکی و پهپادی روسیه به زیرساخت‌های اوکراین ادامه یابد کمک خارجی مورد نیاز این کشور احتمالا به پنج میلیارد دلار در ماه خواهد رسید.

کریستالینا جورجیووا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، در یک نشست خبری در برلین گفت، این نهاد علاوه بر تمرکز روی نیازهای جاری اوکراین، مشغول تنظیم یک طرح دراز مدت برای کمک مالی مورد نیاز برای بازسازی این کشور است ولی هنوز زمان‌بندی و رقم دقیق کمک‌های مالی مشخص نشده است.

او خاطرنشان کرد که باید به چین اجازه داد در تشکیلات بین‌المللی که کمیسیون اروپا در سال جاری برای کمک به بازسازی اوکراین تاسیس خواهد کرد، مشارکت کند.

خانم جورجیووا افزود: «ما هنوز امیدواریم که کمک مالی مورد نیاز اوکراین در حد همان ارزیابی قبلی و بین سه تا چهار میلیارد دلار در ماه باقی بماند. ولی از زمان ارزیابی قبلی تاکنون حملات روسیه به زیر ساخت‌های غیرنظامی اوکراین به شدت افزایش یافته است. فقط هزینه انتقال انرژی و آب‌رسانی ممکن است به رقمی نزدیک به پنج میلیارد دلار برسد».

از اوایل اکتبر و همزمان با پیشروی‌های ارتش اوکراین در جبهه‌های شرقی و جنوبی، روسیه حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور را تشدید کرده است.

به دلیل خسارات گسترده و شدیدی که به زیرساخت‌های انرژی وارد شده است دولت اوکراین مجبور شده است که برق را جیره‌بندی کند. دولت روسیه به تشدید حملات به زیرساخت‌های اوکراین اذعان کرده ولی حمله به اهداف غیرنظامی را تکذیب می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، چند روز پیش گفت بیش از یک سوم زیرساخت‌های انرژی اوکراین در حملات روسیه نابود شده است.

همزمان، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت بازسازی اوکراین به اجرای یک برنامه گسترده شبیه به «طرح مارشال» نیاز دارد. «طرح مارشال» برنامه گسترده بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم بود که بخش اعظم هزینه آن را دولت آمریکا تامین کرد.

بر اساس گزارش مشترکی که توسط بانک جهانی، دولت اوکراین و کمیسیون اروپا تهیه و در ماه سپتامبر منتشر شد هزینه بازسازی اوکراین حدود ۳۵۰ میلیارد دلار خواهد بود.

اوکراین قبل از شروع تهاجم نظامی روسیه نیز یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی بود و علاوه بر آمریکا و اتحادیه اروپا، صندوق بین‌المللی پول نیز در یک دهه گذشته در ازای انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی و مبارزه با فساد مالی کمک‌های متعددی در اختیار اوکراین قرار داده است.

کریستالینا جورجیووا گفت از مذاکرات صندوق بین‌المللی پول با اوکراین پس از تهاجم نظامی روسیه چنین برمی‌آید که دولت اوکراین تلاش می‌کند «کارهای درستی» انجام دهد.

او افزود: «تحت تاثیر این جنگ فاجعه‌بار و وحشتناک، اوکراین کشور بهتری شده است».

خانم جورجیووا در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال مشارکت چین در تشکیلات بین‌المللی برای کمک به بازسازی اوکراین گفت: «به اعتقاد من مشارکت تمام کشورهای جهان بهترین حالت خواهد بود».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.