حملات روسیه به باخموت تضعیف شده و ضد حمله ما به زودی آغاز می‌شود

0 14با وجود حملات تازه روسیه به اوکراین با موشک‌های هایپرسونیک در ساعات چهارشنبه‌شب تا بامداد پنج‌شنبه، ۱۸ اسفند، که رئیس‌ جمهور اوکراین آن را «یک شب سخت» نامید، او «سوگند خورد» که «مدافعان اوکراینی» به نبرد در باخموت ادامه داده و نگذارند اشغال روسیه در این بخش از شرق اوکراین تکمیل شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز و دو شبکه سی‌بی‌اس و اسکای‌نیوز، روسیه در نخستین ساعات بامداد روز پنج‌شنبه ساختمان‌های مسکونی در شهر لِویو در غرب اوکراین و نزدیکی مرز لهستان را هدف قرار داد.

قوی‌ترین حمله موشکی روسیه به اوکراین در سه هفته گذشته، دست‌کم پنج تن را در لویو و یک نفر را منطقه دنیپروپترووسک کشت.

اوکراین اعلام کرد هر شش کشته غیرنظامی بودند. به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور، «اشغالگران تنها می‌توانند غیرنظامیان را به وحشت بیندازند».

به گزارش رویترز، در طول هفت ساعت تا بامداد آژیر خطر حمله قریب‌الوقوع موشکی در شهرهای متعدد، از جمله کی‌یف، طنین انداخته بود و صدای انفجار در دو نقطه در غرب شهر به گوش رسید. شعله برخاسته از خودروهای آتش‌گرفته و دود از فراز کارخانه‌ای در هولوسیوسکی دیده می‌شد.

دولت اوکراین اعلام کرد که روسیه ۸۱ فروند موشک شلیک کرد، که شش فروند آن از نوع هایپرسونیک بود. همچنین به گفته اوکراین، هشت فروند پهپاد انتحاری ساخت ایران در این حملات به کار رفت.

ارتش اوکراین افزود که ۳۴ فروند موشک‌ و چهار فروند از پهپادها را رهگیری کرد. اما دفاعی در برابر موشک‌های هایپرسونیک ندارد.

کارشناسان نظامی غربی معتقدند که روسیه چند ده فروند موشک «کینژال» هایپرسونیک دارد، که ولادیمیر پوتین، مرتبا” در سخنرانی‌های خود آن را به عنوان سلاحی که ناتو پاسخی برای آن ندارد، مطرح کرده است.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف، گفت که تأسیسات زیربنایی، از جمله سایت‌های انرژی، آسیب دیده و ۴۰ درصد از شهر بی‌برق مانده است.

شهرداران اودسا، چرنیهیو، دنیپرو، لوتسک، ریون و پولتاوا نیز از حمله موشکی به تأسیسات و ساختمان‌های مسکونی خبر دادند. فرماندار خارکیف اصابت ۱۵ فروند موشک را تأیید کرد.

اِنِرگواتم، سازمان انرژی اوکراین و اپراتور کارخانه هسته‌ای در زاپوریژیا، اعلام کرد که برق این تأسیسات هسته‌ای برای ششمین بار در دوران اشغال این تأسیسات از سوی نظامیان روسیه، قطع شده است.

حملات جدید موشکی روسیه به اوکراین ساعاتی پس از دیدار آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از کی‌یف و دیدار او با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور، رخ داد. آقای گوتروش بر مذاکره برای تمدید توافق صدور غلات از دریای سیاه تمرکز کرده بود.

در این میان، آقای زلنسکی «سوگند» خورد که نیروهای کشورش مانع از تکمیل تسلط روسیه بر باخموت، در منطقه دونباس در شرق اوکراین، شوند.

روسیه با این امید که نبرد باخموت سرنوشت جنگ را رقم زده و اوکراین را وادار به تسلیم کند، هزاران تن از نیروهای شرکت مزدوران خصوصی واگنر را وارد این کارزار کرده است. هفت ماه است که نبردی سخت بر سر این منطقه راهبردی در جریان است.

فرمانده واگنر در روزهای اخیر مدعی پیشرفت زیاد در تنگ کردن حلقه محاصره شد اما گفته بود که نیروهایش با کمبود ساز و برگ نظامی روبه‌رو شده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا ارزیابی کرده که دو طرف متحمل تلفاتی سنگین در نبردهای باخموت شده‌اند.

تقریبا هیچ غیرنظامی غیر از شماری معدود از سالمندان در این شهرک باقی نمانده است. باخموت تا پیش از جنگ حدود ۷۰ هزار تن ساکن داشت و به دلیل معادن نمک و سنگ گچ، برای صنعت اوکراین حائز اهمیت است.

نظر به اهمیت میدانی، سیاسی و حتی اهمیت نمادین کنترل بر باخموت، طرفین عملیات را با وجود کشته‌های زیاد ادامه داده‌اند تا روحیه نیروهای خود را برای ادامه جنگ نشکنند. از دست رفتن تسلط کامل اوکراین بر باخموت ممکن است امید این کشور به بازپس‌گیری دونتسک و لوهانسک از اشغال روسیه را برباد دهد.

اما وزیر دفاع آمریکا این هفته گفت سقوط باخموت نیز یک شکست راهبردی برای اوکراین نیست زیرا اهمیت نمادین شهر، از ارزش عملیاتی و استراتژیک آن، بیشتر شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.