حملات پهپادی روسیه به کی‌یف؛ اوکراین ۱۵ فروند پهپاد ساخت جمهوری اسلامی را سرنگون کرد

0 7رویترز به نقل از مقامات کی‌یف، پایتخت اوکراین، گفت روسیه بامداد یکشنبه، ۲۸ آبان، برای دومین شب متوالی این شهر را هدف حملات پهپادی قرار داد.

سرهی پوپکو، رئیس اداره نظامی کی‌یف در پیام رسان تلگرام گفت: «پهپادهای دشمن تعداد زیادی پرتاب شدند و از جهات مختلف به شهر حمله کردند.» او اضافه کرد که «به همین دلیل هشدار حمله هوایی چندین بار در پایتخت اعلام شد.»

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که سامانه‌های دفاع هوایی این کشور ۱۵ فروند از ۲۰ پهپاد شاهد ساخت جمهوری اسلامی را بر فراز مناطق کی‌یف، پولتاوا و چرکاسی، در بخش مرکزی این کشور، منهدم کردند.

پاپکو پیشتر گفته بود که هیچ گزارش اولیه‌ای مبنی بر «خسارت شدید» یا تلفات جانی گزارش نشده است. او همچنین گفت که نزدیک به ده پهپاد بر فراز کی‌یف و حومه آن سرنگون شده است.

فرماندار چرکاسی در پیام‌رسان تلگرام گفت که آوارها به پنج خانه «کمی آسیب رسانده‌اند» اما به مردم آسیبی نرسیده است. فرماندار منطقه کی‌یف نیز گفت که یک موضع زیرساختی در منطقه آسیب دیده است، اما تلفات جانی در بر نداشت.

رویترز به طور مستقل نتوانست این گزارش ها را تأیید کند و هیچ اظهار نظر فوری از روسیه نیز وجود ندارد.

مسکو پس از ۵۲ روز وقفه، در ماه جاری حملات هوایی به کی‌یف را از سر گرفت.

مقامات اوکراینی، روز شنبه ۲۷ آبان، گفتند که روسیه با یک حمله پهپادی گسترده، تأسیسات زیرساختی این کشور را هدف قرار داده است.
به گزارش رویترز، به دنبال این حمله، برق بخش‌هایی وسیعی از اوکراین قطع شد و بیش از ۴۰۰ شهر و روستا در شمال، جنوب، و جنوب شرقی این کشور در خاموشی فرو رفت.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور ۲۹ فروند از ۳۸ پهپاد «شاهد»، ساخت ایران، را که از خاک روسیه پرتاب شده بودند، سرنگون کرد. به گفته ارتش اوکراین، این حملات پهپادی از هشت شب جمعه آغاز و تا چهار بامداد شنبه به وقت محلی ادامه داشت.

روسیه در زمستان گذشته با صدها موشک و پهپاد به طور مداوم تأسیسات و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را هدف قرار داد و باعث شد تا میلیون‌ها اوکراینی در سردترین ماه‌های سال بدون آب، برق و گرما باشند.

رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی و دیگر مقامات هشدار داده‌اند که روسیه در زمستان امسال بمباران گسترده زیرساخت های غیرنظامی اوکراین را از سر خواهد گرفت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.