حمله به تانکرهای سوخت در مرز عراق و سوریه کار اسرائیل بود

0 10روزنامه وال استریت جورنال حمله سه‌شنبه‌شب به کاروانی از تانکرها و کامیون‌ها در مرز عراق و سوریه را کار اسرائیل اعلام کرده و نوشته است که کامیون‌ها به ظن «حمل سلاح» مورد حمله قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، ۲۲ کامیون که در جاده منطقه مرزی البوکمال از عراق به سوریه در حرکت بودند، در آخرین ساعات روز سه‌شنبه، ۱۷ آبان، با حمله پهپادی به آتش کشیده شدند.

وال استریت جورنال شمار کشته‌شدگان این حمله را ۱۵ تن اعلام کرد، ولی منابع شیعی عراقی از کشته شدن ۲۵ تن خبر داده بودند. برخی منابع نیز بعداً گفتند که کسی کشته نشد اما وقوع چهار انفجار در نتیجه حمله پهپادی، آتش‌سوزی وسیعی در منطقه محل تردد کاروان تانکرها ایجاد کرد.

نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه دخالت خود در حمله را رد کردند و ارتش اسرائیل نیز رسماً از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

اما به گزارش شبکه تلویزیونی اسرائیلی آی‌۲۴، افسران ارتش اسرائیل روز چهارشنبه، ۱۸ آبان، در یک کنفرانس در تل‌آویو گفتند که کشورشان از پهپادها «نه تنها برای رصد بلکه در حملات علیه شبه‌نظامیان فلسطینی در غزه و اهدافی تا دوردست مانند ایران نیز استفاده کرده است».

سرهنگ دورون آویتال، فرمانده پیشین نیروهای «عملیات ویژه» اسرائیل، هم به شبکه تلویزیونی آی‌۲۴ گفت که اسرائیل باید این نوع اقدامات را در سوریه برای ضربه‌زدن به استقرار نیروهای ایرانی انجام دهد.

به‌گفته سرهنگ آویتال، «تمرکز اسرائیل بر حمل‌ونقل و استقرار تسلیحات است نه چند تانکر حامل سوخت».

یک مقام عراقی گفت که کاروان یادشده تانکرهایی بود که به‌صورت «قانونی» نفت ایران را به لبنان می‌فرستاد. کانال «صابرین نیوز»، وابسته به شبه‌نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران، هم گفته بود که نفتکش‌ها هدف قرار گرفتند.

اما وال استریت جورنال گزارش داده است که دست‌کم برخی از کامیون‌ها حامل «مهمات و راکت» بودند.

دولت‌های عراق، ایران و سوریه رسماً در برابر این گزارش‌ها سکوت کرده‌اند.

جمهوری اسلامی به درخواست حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، برای کمک به حل مشکل جدی سوخت در لبنان، علاوه بر کشتی حامل سوخت، از ماه‌ها پیش کاروان‌های زمینی حامل سوخت را نیز به سوریه می‌فرستد تا از آن‌جا راهی لبنان شود.

اما به‌نوشته وال استریت جورنال و رسانه‌های اسرائیل، سپاه پاسداران از جاده البوکمال برای نقل و انتقالات نظامی خود به سوریه و سپس برای نیروهای سازمان لبنانی حزب‌الله استفاده می‌کند.

تأسیسات مرزی البوکمال در زمان فرماندهی قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه پاسداران به‌عنوان یکی از اهداف مهم این نیرو در راستای تسهیل دستیابی ایران و نیروهای متحد خود در منطقه به سوریه و عراق گسترش یافت.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران نیز جاده البوکمال را متصل شدن مستقیم تهران به دمشق توصیف می‌کردند.

حملات منتسب به اسرائیل علیه سوریه از دو ماه پیش هم‌زمان با آغاز اعتراضات در ایران متوقف شده بود، اما پس از چند هفته از سر گرفته شده است.

گفته شده بود که دلیل توقف موقت این نوع حملات از سوی اسرائیل مشغول بودن نیروهای جمهوری اسلامی ایران به سرکوب اعتراضات داخل ایران و توقف نقل و انتقالات و عملیات ایرانی در سوریه بوده است.

با استفاده از گزارش‌های وال استریت جورنال و شبکه آی‌۲۴؛ ف.ر/ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.