حمله روسیه به خارکیف پس از سفر وزیر خارجه آلمان به این شهر

0 10فرماندار منطقه خارکیف شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه ساعاتی پس از بازدید وزیر خارجه آلمان از خارکیف این شهر را هدف حملات خود قرار داده است.

آنالنا بائربروک در سفری از پیش اعلام نشده به کی‌یف وعده داد که آلمان کمک‌های خود به این کشور را تشدید خواهد کرد، اما از سوی دیگر دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، گفت که خودداری برلین از ارسال تانک به اوکراین به بهای جان شهروندان این کشور منجر خواهد شد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، اخیرا با ارسال خودروهای جنگی پیاده‌نظام «ماردر» به اوکراین که کی‌یف مدت‌ها در پی آن بوده است، موافقت کرد. اما برلین تاکنون درخواست اوکراین برای ارسال تانک‌های پیشرفته‌تر لئوپارد را رد کرده است.

کولبا که در طول سفر بائربروک به شهر شرقی خارکیف همراه وی بود، بار دیگر از وزیر خارجه آلمان خواست که برلین این تانک‌ها را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

او اظهار داشت، هر چه تصمیم‌گیری بر سر این مسئله طولانی‌تر بشود، انسان‌های بیشتری می‌میرند.

آقای کولبا گفت: «من شکی ندارم که اوکراین تانک‌های آلمانی لئوپارد را دریافت خواهد کرد. من فکر می کنم دولت آلمان خود می‌داند که این تصمیم گرفته خواهد شد و تانک‌ها به اوکراین منتقل خواهند شد.»

ساعاتی پس از آن که وزیر خارجه آلمان شهر خارکیف را ترک کرد، اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه خارکیف، در خبررسان تلگرام از حملات روسیه به این شهر خبر داد نوشت: «در پناه‌گاه‌های خود بمانید. اشغالگران بار دیگر در حال بمباران هستند.»

بائربروک که عالی‌ترین مقام یک کشور غربی محسوب می‌شود که از خارکیف بازدید کرده است، قول کمک‌های بیشتر به کی‌یف داده است.

وی اظهار داشت: «در تمام نقاط اوکراین، از خارکیف تا خرسون و کی‌یف، مردم باید بدانند که آنها می‌توانند روی اتحاد و کمک ما حساب کنند.»

خانم بائربروک تاکید کرد که آلمان همچنان به اوکراین برای آزادی شهروندان این کشور از دست اشغالگران روس کمک تسلیحاتی خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان در این سفر دو بسته کمکی بیست میلیون یورویی به اوکراین ارائه کرد که یک مورد آن برای مین‌روبی است و بیست میلیون یوروی دیگر نیز برای پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تا مردم این کشور همچنان به اینترنت دسترسی داشته باشند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.