حمله موشکی به لهستان؛ ناتو چهارشنبه نشست اضطراری برگزار می‌کند

0 43به دنبال گزارش‌ها درباره اصابت یک موشک‌ روسی به خاک لهستان و کشته شدن دو شهروند این کشور، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، قرار است یک نشست اضطراری در بامداد چهارشنبه ۲۵ آبان برای بررسی این حمله برگزار کند.

رویترز و شبکه تلویزیونی «سی ان ان» به نقل از دیپلمات‌ها می‌گویند سفرای ناتو به درخواست لهستان روز چهارشنبه تشکیل جلسه می‌دهند.

این نشست ناتو بر اساس ماده ۴ معاهده ناتو برگزار می‌شود که تاکید دارد هر زمانی که تمامیت ارضی، استقلال سیاسی یا امنیت هر یک از اعضا مورد تهدید قرار بگیرد، اعضای این پیمان برای مشورت نشستی برگزار خواهند کرد.

آمریکا و متحدان غربی می‌گویند که در حال تحقیق هستند اما نمی‌توانند علت انفجار روز سه‌شنبه را تایید کنند.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرده و گزارش‌ها در این باره را «یک تحریک عمدی با هدف تشدید اوضاع» توصیف کرد.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر لهستان،هم اعلام کرده است که تحقیقات در این زمینه آغاز شده و سطح آماده‌باش نیروهای نظامی به بالاترین وضعیت افزایش یافته است.

احضار سفیر روسیه

وزارت امور خارجه لهستان هم روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای از احضار سفیر روسیه در این کشور به دلیل اصابت موشک‌های روسی به منطقه‌ای در لهستان خبر داد.

این وزارتخانه می‌گوید که یک موشک ساخت روسیه در روستایی در ۲۵ کیلومتری مرز لهستان با اوکراین سقوط کرده است.

وزیر دادگستری لهستان نیز در یک پست توییتری حادثه روز سه‌شنبه در شرق لهستان را «انفجار موشکی» توصیف کرد.

زبیگنیو زیوبرو گفت: «من به دادستان ایالتی وظیفه دادم که کنترل شخصی بر تحقیقات مربوط به انفجار موشک و مرگ دو شهروند لهستانی را به عهده بگیرد.»

به گفته وی، «گروهی از دادستان‌ها و بازپرسان چند ساعتی است که مشغول بررسی محل انفجارها هستند.»

تماس تلفنی بایدن

جو بایدن رییس جمهور آمریکا، به دنبال انتشار گزارش ها درباره اصابت این موشک، در گفت‌وگو تلفنی با همتای لهستانی خود، آندری دودا از حمایت کامل کشورش از تحقیقات در زمینه انفجار‌ها خبر داد.

ریشی سوناک،‌ نخست‌وزیر بریتانیا و امانوئل مکرون هم در تماس‌های جداگانه با رئيس جمهور لهستان، حمایت کامل خود از تحقیقات در این زمینه را اعلام کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، نیز روز سه شنبه حمله موشکی روسیه را «تشدید بسیار مهم» جنگ خواند.

هم زمان جو بایدن با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو گفت‌وگو کرد و بر اهمیت تحقیقات در این زمینه تاکید کرد.

متحدان ناتو در حال بررسی گزارش‌های تایید نشده‌ای هستند که نشان می‌دهد «انفجار ناشی از موشک های سرگردان روسیه بوده است.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.