حمله پهپادی به نفتکش بیانگر ماهیت بی‌ثبات کننده فعالیت‌های ایران در منطقه است

0 8ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، روز چهارشنبه ۲۵ آبان، با انتشار بیانیه‌ای در مورد حمله پهپادی به یک نفتکش در سواحل عمان گفت که این حمله بیانگر ماهیت بی‌ثبات‌کننده «فعالیت‌های بدخواهانه ایران در منطقه است.»

نفتکش «پاسیفیک زیرکون» که مالک اصلی آن ایدان اوفر میلیاردر اسرائیلی است، سه‌شنبه شب در نزدیکی سواحل عمان با پرچم لیبریا در حال حرکت بود که مورد حمله قرار گرفت.

سنتکام می‌گوید، این حمله ساعت ۱۰ شب با یک پهپاد ساخت ایران صورت گرفته است.

در این بیانیه تصریح شده است: «هیچ یک از خدمه این کشتی آسیب ندیده و به نفتکش نیز خسارتی وارد نشده است.»

سنتکام می‌گوید بقایای به جا مانده از این پهپاد نشان می‌دهد که از یک نمونه از پهپادهای «شاهد» برای این حمله استفاده شده است.

ژنرال کوریلا فرمانده سنتکام اظهار داشت: «این حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک کشتی غیرنظامی در این تنگه حیاتی دریایی، بار دیگر نشانگر ماهیت بی‌ثبات‌کننده فعالیت‌های بدخواهانه (جمهوری اسلامی) ایران در منطقه است.»

طبق این بیانه واحدهایی از نیروهای دریایی آمریکا و بریتانیا به دنبال این حمله در منطقه حاضر شدند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در همین روز گفته بود که ایران احتمالا مسئول حمله پهپادی به این نفتکش در سواحل دریای عمان است.

جیک سالیوان در بیانیه‌ای تاکید کرده بود: «با بررسی اطلاعات در دسترس، ما مطمئن هستیم که احتمالا ایران این حمله را با استفاده از یک پهپاد انجام داده است.»

اسرائیل هم ایران را مسئول این حمله دانسته بود.

با این حال خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، این اتهام را «جوسازی رسانه‌ای» خواند و نوشت که اسرائیل قصد دارد قطر و ایران را درگیر «حاشیه» کند.

حمله مشابهی نیز در مرداد پارسال در سواحل عمان به نفتکش «مرسر استریت»، تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک در دریای عمان انجام شد و اسرائیل همراه با کشورهای اروپایی و آمریکا جمهوری اسلامی را مسئول آن حمله دانستند.

بنی گانتز، وزیر دفاع وقت اسرائیل، گفته بود ارزیابی‌های این کشور نشان می‌دهد پهپادی که به کشتی مرسر استریت حمله کرد از خاک ایران و با «تایید دستگاه رهبری جمهوری اسلامی» پرواز کرده بود.

در پی حمله پهپادی به این نفتکش، کاپیتان رومانیایی و یک محافظ بریتانیایی آن کشته شدند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.