حمله پهپادی به نفتکش میلیاردر اسرائیلی؛ اسرائیل ایران را متهم کرد

0 35یک مقام اسرائیلی، ایران را مسئول حمله پهپادی به نفتکش متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی، در نزدیکی سواحل عمان معرفی کرد.

این مقام که نام او فاش نشده، جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد با استفاده از پهپاد، از نوعی که برای جنگ در اوکراین به روسیه تحویل داده، این حمله را انجام داده است.

کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز اعلام کرد که جمهوری اسلامی با حمله به این نفتکش، قصد دارد در آمادگی‌ها برای جام جهانی فوتبال که در قطر و در مجاورت عمان برگزار می‌شود، «اختلال» ایجاد کند.

شرکت کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی مستقر در سنگاپور که اداره این نفتکش را در اختیار دارد روز چهارشنبه، ۲۵ آبان، اعلام کرد که در حال بررسی حادثه مربوط به نفتکش «پاسیفیک زیرکون» است که در سواحل عمان مورد حمله قرار گرفته است.

مالک اصلی این کشتی ایدان اوفر، میلیاردر اسرائیلی است و با پرچم لیبریا در حال حرکت در نزدیکی سواحل عمان بود.

آن‌طور که گزارش شده، نفتکش «پاسیفیک زیرکون» حامل گازوئیل بوده و بر اساس گزارش‌ها آسیبی به محموله و خدمه آن نرسیده است.

یک مقام دفاعی مستقر در خاورمیانه نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته حمله پهپادی یادشده، سه‌شنبه شب رخ داده است.

عملیات تجارت دریایی بریتانیا، یک سازمان نظامی بریتانیایی در منطقه که بر کشتیرانی نظارت دارد، نیز به این خبرگزاری گفته ما از یک حادثه مطلعیم و در حال بررسی موضوع هستیم.

هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و جمهوری اسلامی نیز به صورت رسمی به ادعای مقام اسرائیلی واکنش نشان نداده است.

با این حال خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، این خبر را «جوسازی رسانه‌ای» نامید و نوشت که اسرائیل قصد دارد قطر و ایران را درگیر «حاشیه» کند.

مرداد سال گذشته نیز حمله مشابهی در سواحل عمان برای نفتکش «مرسر استریت»، تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک در دریای عمان اتفاق افتاد و اسرائیل به همراه کشورهای اروپایی و آمریکا جمهوری اسلامی را به این حمله متهم کردند.

بنی گانتز، وزیر دفاع وقت اسرائیل گفته بود ارزیابی‌های این کشور نشان می‌دهد پهپادی که به کشتی مرسر استریت حمله کرد از خاک ایران و با «تایید دستگاه رهبری جمهوری اسلامی» پرواز کرده بود.

در پی حمله پهپادی به این نفتکش، کاپیتان رومانیایی و یک محافظ بریتانیایی کشتی کشته شدند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، آسوشیتدپرس، تسنیم و رادیو فردا؛ ب.ب/Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.