حکومت طالبان به ده‌ها دانشجوی دختر «اجازه‌ سفر تحصیلی» به امارات را نداد

0 5گزارش‌ها حاکی است که حکومت طالبان مانع از سفر تحصیلی ده‌ها دانشجوی دختر افغانستانی به شهر دبی در امارات متحده عربی شده است.

خلف بن‌احمد حبتور، رئیس شرکت حبتور، در پیامی ویدئویی در شبکه اجتماعی ایکس(توییتر سابق) گفته است که او از تحصیل حدود ۱۰۰ دختر افغانستانی در دانشگاه‌های امارت حمایت مالی کرده بود و برای همین منظور هزینه پرواز یک هواپیما برای آوردن آنها را به امارات در بامداد روز چهارشنبه نیز پرداخته بود.

خلف بن‌احمد حبتور اظهار داشت: «حکومت طالبان اجازه نداد صد دختری که قرار بود با حمایت مالی من (به امارات) بیایند، سفر کنند. به آنها اجازه داده نشد که سوار هواپیما شوند. قبلاً هزینه این هواپیما را پرداخت کرده‌ایم، همه چیز را برای أمدن آنها به اینجا از جمله، اسکان، تحصیل، امنیت و حمل و نقل برنامه‌ریزی کرده بودیم.»

این میلیاردر اماراتی می‌گوید هنگام مطلع شدن از این خبر «بسیار متاسف» شده است و قادر نیست که غم خود را در این زمینه بیان کند.

هنوز مقامات حکومت طالبان به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

آقای حبتور همچنین یک فایل صوتی از صدای یک دانشجوی دختر افغانستانی منتشر کرده است که می‌گوید به همراه یک مرد محرم به فرودگاه کابل رفته ، اما ماموران به او و دیگر دانشجویان اجازه سوار شدن به هواپیما را ندادند.

خلف بن‌احمد حبتور همچنین گفت که مقامات حکومت طالبان در افغانستان بدون هیچ توجیهی از خروج دانشجویان دختر جلوگیری کردند و به «ناحق آزادی آنها را محدود کردند، این یک تراژدی عمیق است، ضربه‌ای علیه اصول انسانیت، آموزش، برابری و عدالت است.»

حکومت طالبان در ماه‌­های اخیر سختگیری و محدودیت عليه زنان و دختران افغانستان از جمله در زمینه تحصیل و اشتغال را تشدید کرده­‌است. بسیاری از فعالیت‌های عمومی زنان از جمله حق ادامۀ تحصیل پس از دوره ابتدایی و اشتغال در ادارات دولتی و غیردولتی از سوی حکومت طالبان ممنوع اعلام شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان هفته گذشته،گفت، ممنوعیت تحصیل برای دختران افغانستانی در مقاطع بالاتر از کلاس ششم همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

سال گذشته، علاوه‌ بر منع حضور اغلب دختران در مقطع دبیرستان و ممنوعیت ورود زنان به دانشگاه‌ها، دسترسی به بسیاری از فضاهای عمومی از جمله پارک‌ها، حمام‌های عمومی و باشگاه‌های ورزشی نیز برای زنان افغانستان ممنوع اعلام شد.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان ماه گذشته اعلام کرد تمام سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌های زنانه در افغانستان باید ظرف «یک ماه آینده» تعطیل شوند.

با استفاده از رویترز، شبکه اجتماعی ایکس و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.