خدا را شکر می‌کنم که هواپیمای خانواده‌ام مورد اصابت موشک قرار نگرفت

0 17علی دایی، ستاره سابق فوتبال ایران، در مصاحبه‌ای تازه در واکنش به بازگرداندن هواپیمای حامل همسر و فرزندش از مسیر دوبی توسط مأموران جمهوری اسلامی گفت: «خدا را شکر می‌کنم که هواپیمای‌شان مورد اصابت موشک‌های دشمن قرار نگرفت.»

اشاره کنایه‌آمیز علی دایی در این مصاحبه که روز سه‌شنبه، ششم دی‌ماه، منتشر شد به شلیک ماموران سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی در بامداد ۱۸ دی سال ۹۸ است که جان ۱۷۶ سرنشین آن را گرفت.

پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری، حکومت ایران پس از سه روز تمام پنهان‌کاری و اظهارات خلاف واقعیت، بالاخره اذعان کرد که پدافند هوایی تهران به این هواپیمای بوئینگ که عازم کی‌یف بود، شلیک کرده است.

جمهوری اسلامی ادعا می‌کند دلیل این شلیک، «خطای انسانی» بوده، اما اوکراین، کانادا و بسیاری از ناظران درباره صحت چنین ادعایی ابراز تردید کرده‌اند.

ماموران جمهوری اسلامی در اقدامی کم‌سابقه، روز دوشنبه، پنجم دی، هواپیمای مسافربری حامل مونا فرخ‌آذری و نورا دایی، همسر و فرزند علی دایی، را که عازم دوبی بود مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه کیش کرده و از سفر خانواده علی دایی جلوگیری کردند.

در ارتباط با این اقدام، قوه قضائیه جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی مطالبی را عنوان کرده‌اند که علی دایی روز سه‌شنبه ششم دی در گفت‌وگو با پایگاه خبری تابناک همه را کذب و دروغ نامید.

مرکز رسانه قوه قضائیه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که علت بازگرداندن همسر و فرزند علی دایی «همراهی» با معترضان و «دعوت به اعتصاب» بوده و افزوده بود که «همسر علی دایی متعهد شده بود قبل از قصد خروج از کشور نهادهای ذی‌ربط را از تصمیم خود مطلع کند».

آقای دایی در واکنش به پرسشی در این باره به «تابناک» گفت که این اظهارات قوه قضائیه «به هیچ عنوان واقعیت ندارد. همسرم هیچ تعهدی مبنی بر مطلع کردن مقامات یا نهادها و ادارات قبل از انجام سفر خارجی نداده است».

آقای گل فوتبال ایران همچنین با نشان دادن بلیت هواپیما و مدارک زن و فرزندش، این شایعه که مقصد سفر آنها آمریکا بوده را تکذیب کرد و گفت: «همسرم اگر قصد سفر به آمریکا را داشت از پرواز داخلی (هواپیمایی ماهان) استفاده نمی‌کرد.»

علی دایی شامگاه دوشنبه نیز در این ارتباط گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا انجام داد و توضیح داد: «بعد از این که دختر و همسرم را از هواپیما پیاده کردند، یک ساعت بعد گفتند که دخترتان می‌تواند برود و وقتی دخترم می‌خواست برود گفتند که درهای هواپیما بسته است و او هم نمی‌تواند برود.»

او اضافه کرد: «اگر ممنوع‌الخروج بودند که باید سیستم پلیس گذرنامه نشان می‌داد. هیچ‌کس هم درباره این موضوع به من جوابی نداده است. واقعا نمی‌دانم دلیل این کارها چیست؟ آیا می‌خواستند تروریست بازداشت کنند؟»

علی دایی از اعتراضات کنونی که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بارها حمایت کرده است که همین امر منجر به ضبط گذرنامه او نیز شد.

هفته نخست آذرماه و در جریان اعتراضات سراسری نیز در یک فایل صوتی لو رفته مشخص شد جانشین رئیس سازمان بسیج در یک جلسه با گروهی از خبرنگاران بسیجی، به علی دایی و دخترش، نورا دایی، به دلیل حمایت‌شان از معترضان توهین کرده است.

در آستانه اعتصابات سه‌روزه نیمه آذرماه امسال، گالری جواهرات نور در تهران متعلق به علی دایی، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران، و همسرش مونا فرخ‌آذری اعلام کرده بود که روزهای ۱۴، ۱۵، و ۱۶ آذرماه تعطیل است.

روز سه‌شنبه، حمید فرخ‌نژاد، بازیگر سینما که اکنون از کشور خارج شده، در واکنش به اقدام نیروهای امنیتی در بازگرداندن پرواز هواپیمای حامل همسر و فرزند علی دایی به فرودگاه جزیره کیش در استوری اینستاگرام خود نوشت: «حکومتی که زمانی به خودش می‌نازید «ریگی» رو از آسمون کشیده پایین، به‌جایی رسیده از «زن و بچه» علی دایی هم وحشت داره.»

اشاره او به عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه جندالله است که در چهارم اسفندماه سال ۱۳۸۸، ماموران امنیتی خلبان هواپیمای مسافربری حامل او را وادار به فرود اضطراری در خاک ایران کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.