خودکشی دختر جوان افغان به دلیل «سردرگمی در پرونده مهاجرت به آمریکا» در پاکستان

0 14


مریم سادات یک دختر ۲۵ ساله افغان در اسلام‌‌آباد به دلیل بی‌سرنوشتی و ناامیدی خودکشی کرده است

منبع تصویر، Amaj

توضیح تصویر،

عکسی که رسانه‌ها از مریم سادات منتشر کرده‌اند

بستگان یک دختر جوان پناهجوی افغان در اسلام‌آباد درگفت‌وگو با بی‌بی‎‌سی تائید کرده‌اند که او به دلیل «بی‌سرنوشتی، سردرگمی و ناامیدی» اقدام به خودکشی کرده و جان باخته است.

نزدیکان مریم سادات گفته‌اند که خانواده او از یک سال پیش برای ادامه ‌کارهای پناهندگی شان از افغانستان به اسلام‌آباد منتقل شده بودند و پرونده مهاجرت آن‌ها مشمول برنامه موسوم به «پی‌۲» آمریکا بوده است که برای اسکان مجدد خانواده‌های آسیب‌پذیر راه‌اندازی شده است.

در حالی که تصاویری از عزاداری خانواده مریم سادات در رسانه‌های پاکستان و رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، نزدیکان این دختر جوان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در ماه‌های اخیر انتظار طولانی و مشکلات اقتصادی به روحیه او آسیب زده بود.

پلیس پاکستان هم در گزارش به رسانه‌ها تایید کرده است که خانم سادات به قصد خودکشی خود را از طبقه پنجم یک ساختمان مسکونی در شهر اسلام‌آباد، پایتخت به پایین پرت کرده است.

این سومین مورد گزارش‌ها از خودکشی پناهجویان جوان افغانستان در اسلام‌آباد پاکستان است که همه به گفته مقامات محلی و خانواده‌هایشان به دلیل یاس و نومیدی به زندگی خود پایان داده‌اند.

دو سال قبل، در پی فروپاشی دولت پیشین در افغانستان، بسیاری از افغان‌هایی که در معرض تهدید گروه طالبان بودند، از سوی آمریکا و کشورهای دیگر به کشورهای سومی منتقل شدند تا پس از اتمام روند ثبت‌نام و مراحل رسمی به آمریکا و یا کشورهای غربی دیگر برای اسکان مجدد انتقال داده شوند.

توضیح تصویر،

پناهجویان افغان در برابر دفتر ثبت و ‌ارجاع مهاجران کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در اسلام آباد، ۱۵ فوریه/فبروری ۲۰۲۲ خواستار رسیدگی به درخواست‌هایشان هستند

پناهجویان افغان در پاکستان، قطر، کویت، امارات متحده عربی، کشورهای آسیای مرکزی، ترکیه و سایر کشورها می‌گویند از دو سال قبل و به ویژه پس از بحران اوکراین در شرایط سخت و انتظار به سرمی‌برند. هرچند بیشتر آن‌ها پس از انتظار طولانی در ماه‌های اخیر به کشورهای مقصد منتقل شدند.

پیشتر نیز گزارش شده بود که برخی از پناهجویان افغان در ایران و پاکستان گفته‌اند به دلیل بی‌سرنوشتی و وضعیت اقتصادی خراب، مجبور شده‌اند اعضای بدن خود را در معرض فروش بگذارند تا از این طریق بتوانند شکم خانواده‌های خود را سیر کنند.

پیدا شدن جسد کودک افغان در مزرعه

در همین حال پلیس ایالت خیبر پختونخوا در پاکستان از پیدا شدن جسد یک دختر خردسال افغان روز چهارشنبه‌ (۸ سنبله/شهریور) در مزارع وسیع نیشکر در حومه منطقه خزانه پیشاور خبر داده است.

گزارش‌های اولیه پلیس به رسانه‌های محلی حاکی از آن است که دختر خردسال یک خانواده پناهجوی افغان، قبل از مرگ «مورد تجاوز جنسی» قرار گرفته است.

مقامات پلیس ایالتی گفته‌اند که برای جلوگیری از ناراحتی بیشتر خانواده این کودک، هویت او را مخفی نگهداشته‌اند.

روزنامه اکسپرس تربیون در پاکستان نوشته است که این دومین رویداد کشف جسد یک کودک افغان در دو روز گذشته در ایالت خیبرپختونخوا است.

این روزنامه همزمان از پیدا شدن جسد یک پسر بچه هشت ساله افغان در حوالی مطنقه «کرک» این ایالت خبر داده است.

منبع تصویر، EXPRESS

توضیح تصویر،

کشف جسد دختر افغان توسط پلیس در منطقه خزانه در ایالت خیبر پختونخوا

پناهجویان افغان در پاکستان می‌گویند با نگرانی‌های جدی‌ای از رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی‌شان تا مشکلات اقتصادی، آزار و اذیت پلیس و اخراج از پاکستان مواجه هستند.

آن‌ها به سازمان عفو بین‌الملل گفته‌اند که «نگرانی‌های جدی» از آزار و اذیت پلیس پاکستان دارند و برای پیشبرد کارهای خود ناچارند «رشوه» بپردازند.

این پناهجویان می‌گویند حتی روند ثبت نام در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل طولانی است و به کندی پیش می‌رود.

با آنکه کشورهای غربی از جمله آمریکا، کانادا و اروپا طرح‌هایی برای اسکان مجدد این پناهجویان اعلام کرده بودند اما برای دریافت ویزای این کشورها هم پناهجویان باید به اسلام آباد بروند و می‌گویند در مواردی، ماه‌ها در انتظار در آنجا می‌مانند.

وضعیت مبهم اقامتی این پناهجویان سبب شده که فرزندان آن‌ها نیز از تحصیل محروم بمانند. در حالی که شماری از شهروندان افغانستان برای ادامه تحصیل دخترانشان به پاکستان مهاجرت کرده‌اند.

در یک بیانیه تازه عفو بین‌الملل آمده که براساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، بیش از۳.۷ میلیون افغان در پاکستان زندگی می‌کنند که به دلایل اقتصادی و سیاسی از افغانستان فرار کرده‌اند و تنها ۱.۴ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.