دادستان تهران «پس از یک هفته» اجازه اعزام نرگس محمدی به بیمارستان را صادر کرد

0 4صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، اعلام کرد این فعال حقوق بشر زندانی سرانجام «پس از یک هفته پی گیری نرگس و وکلا» روز پنجشنبه ۲۵ آبان به بیمارستان اعزام شد.

یک روز پیشتر، به دستور دادستان تهران، مسئولان زندان اوین از انتقال خانم محمدی به بیمارستان قلب تهران برای عمل آنژیو، به دلیل تن ندادن او به حجاب اجباری جلوگیری کرده بودند.

با این حال طبق گزارش تازه صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی، «بالاخره دادستان اجازه اعزام وی» را به بیمارستان صادر کرد.

جلوگیری از اعزام نرگس محمدی به بیمارستان با اعتراض زندانیان بند زنان زندان اوین مواجه شده بود و آنان در حمایت از نرگس محمدی شعارهایی سر دادند.

خانم محمدی پیشتر گفته است که پس از «سی تی آنژیو و سی تی اسکن» که در مراجعه‌ قبلی او به بیمارستان در روز ۱۷ آبان انجام شد، «گرفتگی دو رگ قلب، جمع شدن مایع دور قلب، و التهاب شدید مری» گزارش شده است.

به گفته این فعال حقوق بشر زندانی، نتایج آزمایش‌ها به رغم وعده مسئولان مبنی بر این‌که روز ۱۸ آبان مشخص و اعلام خواهد شد، تنها با پیگیری وکلایش در روز ۲۰ آبان به او اعلام شد.

بر اساس این گزارش، در حالی که نتایج آزمایش‌ها «بسیار نگران‌کننده» است و نرگس محمدی «نیاز فوری به آنژیو» دارد، مسئولان زندان اوین دو روز این موضوع را از او «مخفی» کرده بودند.

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی نوشت که روز یکشنبه ۲۱ آبان، یک دکتر متخصص قلب را به داخل بند زنان اوین آوردند که با مطالعه آزمایش‌ها و سی‌تی آنژیو در حضور رئیس بند زنان، معاون حفاظت زندان، رئیس بهداری اوین و پزشک اوین تاکید کرد که باید عمل آنژیو انجام شود.

با این همه، روز چهارشنبه به گفته رئیس اندرزگاه، «دادستان دستور کتبی داده بدون روسری امکان رفتن به بیرون از بند را ندارد و اگر روسری سر نکند، آنژیو نخواهد شد.»

این برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرد که «حجاب اجباری را یکی از ابزارهای قدرتمند سلطه‌طلبی و سرکوب جامعه، به ویژه زنان ایران می داند که تحت هیچ شرایطی به آن تمکین نخواهد کرد.»

نرگس محمدی تاکید کرد که «تا پای جانم برای آزادی و برابری ایستاده‌ام، تا تحقق دموکراسی از پای نخواهم نشست.»

او اضافه کرد: «حجاب اجباری را نه با شعار بلکه در عمل، مانند مهسا نیکا، غزاله، سارینا، و آرمیتا با جانم بر سرتان آوار خواهم کرد.»

بر اساس این گزارش، زندانیان بند زنان زندان اوین در حمایت از نرگس محمدی دست به اعتراض زدند و در فایل صوتی منتشر شده در صفحه اینستاگرامی او، شعار دادند: «برادر زندانی، حمایت حمایت.»

نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.