دادستان کل کشور ایران خواستار تجدیدنظر سوئد در پرونده حمید نوری شد

0 117محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در نامه‌ای به همتای سوئدی خود، خواستار تجدیدنظر در پرونده قضایی حمید نوری و آنچه او «رفتارهای غیرقانونی» علیه این زندانی ایرانی خوانده است، شد.

حمید نوری، معروف به حمید عباسی، معاون دادیار سابق زندان گوهردشت، به دلیل نقش داشتن در کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت در ایران، با اتهام‌های «جنایت جنگی از نوع بین‌المللی» و «قتل عمد» در استکهلم محاکمه و به حبس ابد محکوم شده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز شنبه ۳۰ مهر از این نامه آقای منتظری خبر داد.

بر اساس گزارش میزان ، دادستان کل کشور در این نامه خواستار «برگزاری محاکمه عادلانه و منصفانه» نوری در سوئد شده تا «در مرحله تجدیدنظر خواهی و یا در اعاده دادرسی»، او بتواند «بر اساس دادرسی عادلانه و منصفانه از خود دفاع و قضات نیز بدون فشار روانی و فضاسازی‌های کاذب بتوانند به اعتراض وی رسیدگی کنند.»

جمهوری اسلامی پیشتر نیز روند محاکمه نوری را «غیرقانونی» نامیده و در اعتراض به آن سفیر خود را از سوئد «برای مشورت» فراخوانده بود.

این در حالی است که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز جمعه از صدور حکم حبس ابد برای حمید نوری استقبال کردند.

دادستان کل کشور ایران در نامه خود، بار دیگر به اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران به عنوان برخی شاهدان دادگاه نوری حمله کرده و مدعی شده که قضات دادگاه «تحت تاثیر روانی» این سازمان، «مجبور به حکم محکومیت حبس ابد برای» نوری شده‌اند.

منتظری همچنین خود دادستان کل سوئد را به «طرح ادعای خلاف واقع از واقع مبنی بر عدم همکاری دولت ایران علی‌رغم درخواست‌های مکرر» متهم کرده است.

روابط تهران و استکهلم پس از دستگیری حمید نوری در سوئد پرتنش شد و جمهوری اسلامی یک تبعه سوئدی را نیز که به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است.

پیشتر کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در واکنش به صدور حکم حبس ابد برای حمید نوری در سوئد، این کشور را تهدید کرده بود که جمهوری اسلامی «بیکار نخواهد نشست» و «چندین گزینه روی میز دارد».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری میزان و رادیو فردا؛ م.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.