دادگاه انقلاب شیراز دو متهم غیرایرانی «پرونده شاهچراغ» را به «اعدام در ملاء‌عام» محکوم کرد

0 7دادگاه انقلاب اسلامی شیراز روز شنبه دو متهم حمله به «شاهچراغ» را محکوم به «اعدام در ملاء‌عام» کرد.

بر اساس گزارش‌ها، اتهام محمد رامز رشیدی و سید نعیم هاشم قتالی «معاونت در افساد فی الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور» اعلام شده است. تابعیت این دو زندانی اعلام نشده است اما بر اساس برخی گزارش‌ها پنج متهم پرونده شاهچراغ اتباع جمهوری آذربایجان هستند.

به گفته کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، برای سه متهم دیگر احکام بلندمدت زندان صادر شده است.

موسوی گفت: «متهم دیگر این پرونده محمد رحمانی که از سر پل‌های گروه‌های داعش در تهران بود به ۲۵ سال حبس، مصطفی جان امانی متهم دیگر پرونده به دلیل عضویت و حمایت از گروه تروریستی داعش به ۱۵ سال و یک روز و حمید اله کابلی دیگر عضو دستگیر شده گروه داعش نیز به ۵ سال حبس محکوم شدند.»

تنش تازه میان ایران و جمهوری آذربایجان؟

جمهوری اسلامی می‌گوید در حمله مسلحانه چهارم آبان‌ماه ۱۴۰۱ به «حرم شاهچراغ» ۱۳ نفر کشته شدند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در ۱۶ آبان، در بیانیه‌ای از دستگیری «۲۶ تبعه خارجی» در رابطه با این پرونده خبر داده بود. به گفته وزارت اطلاعات اتباع دستگیر شده از کشورهای تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و افغانستان هستند. اما رئیس کل دادگستری استان فارس با اعلام برگزاری دادگاه پنج متهم این پرونده آنها را تبعه «یکی از کشورهای همسایه» معرفی کرده بود.

با توجه به تنش‌های اخیر بین جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان، که با حمله مسلحانه یک ایرانی به سفارت این کشور در تهران و کشته شدن یک مامور امنیتی سفارت به اوج رسید، پیش بینی می‌شود که احکام این دادگاه حاشیه‌های تازه‌ای در رابطه این دو کشور ایجاد کند.

در هفته‌های اخیر تنش بین جمهوری اسلامی و آذربایجان به حدی اوج گرفت که دولت آذربایجان تمام کارمندان سفارت خود در تهران را به باکو فراخواند و شکوائیه‌هایی علیه جمهوری اسلامی در برخی از مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای که ایران نیز در آنها عضو است به ثبت رساند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.