دادگاه بلژیک ممنوعیت استرداد اسدالله اسدی به ایران را لغو کرد

0 39خبرگزاری بلژیکی «بلگا» روز سه‌شنبه ۱۲ مهر گزارش داد، یک دادگاه بلژیکی حکم ممنوعیت استرداد اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی را که به اتهام جرایم تروریستی در این کشور محکوم شده، لغو کرده است.

این حکم راه را برای مبادله مناقشه‌برانگیز اولیویه فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی، که از ماه فوریه تاکنون در ایران زندانی است با آقای اسدی هموار می‌کند.

مبادله این دو زندانی بخشی از توافق میان ایران و بلژیک است که با انتقادات بسیاری روبرو شده است.

پارلمان بلژیک ژوئیه گذشته، به‌رغم انتقادات گسترده، توافق برای مبادله زندانیان دو کشور را تصویب کرد. اما مخالفان در همان ماه توانستند از یک دادگاه بلژیکی حکم ممنوعیت موقت استرداد اسدالله اسدی را دریافت کنند.

این حکم ممنوعیت استرداد روز سه‌شنبه تمدید نشد اما به‌رغم این، حکم دادگاه بلژیکی همچنان قابل تجدیدنظر است.

منتقدان جمهوری اسلامی، دولت بلژیک را متهم می‌کنند که تسلیم حکومت «استبدادی» ایران شده و راه را برای باج‌خواهی‌های آن در آینده باز کرده است. اما نخست‌وزیر بلژیک انتقادها به این توافق را رد کرده و گفته است دولت بلژیک هر چه در توان دارد برای آزادی شهروندش که بی‌گناه در زندان است، انجام خواهد داد.

یک دادگاه بلژیک پارسال حکم ۲۰ سال زندان اسدالله اسدی به اتهام طراحی یک حمله در سال ۲۰۱۸ به تجمع هواداران و اعضای سازمان مجاهدین خلق در فرانسه را تایید کرد. آقای اسدی متهم است که به عنوان دیپلمات در سفارت ایران در وین فعال بود و در کیفرخواست دادستان بلژیک از او به عنوان رهبر این عملیات علیه تجمع هواداران سازمان مجاهدین خلق یاد شده است.

در این میان ارتباط اسدالله اسدی با وزارت اطلاعات ایران نیز به جنجال‌ها دامن زده است، به‌طوری که دولت فرانسه، وزارت اطلاعات ایران را به طراحی و اجرای این توطئه متهم کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان و سایت رادیو فردا/س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.