دادگاه علنی، نیرنگ جمهوری اسلامی بود که به‌دست سپیده قلیان رو شد

0 8پوران ناظمی، فعال سیاسی، در ارتباط با لغو دادگاه علنی سپیده قلیان می‌گوید این «نیرنگ» جمهوری اسلامی بود که با «شجاعت» و عدم قبول حجاب اجباری از سوی او در دادگاه، برملا شد.

این زندانی سیاسی سابق روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه در مصاحبه با رادیو فردا گفت: «ما از دیروز حدس می‌زدیم که این یک نیرنگ باشد. اگر سپیده با حجاب در دادگاه حاضر می‌شد این یک پیروزی برای جمهوری اسلامی محسوب می‌شد، حتی ما شک داشتیم که آن‌ها اجازه دهند رسانه‌های آزاد یا حقوقدان‌ها حضور یابند. اما این نمایش دیگری از سوی جمهوری اسلامی بود که به‌دست سپیده شجاع و عزیز ما رو شد.»

خانم ناظمی با اشاره به این نکته که بعید بود جمهوری اسلامی اجازه دهد «صدای سپیده قلیان در این دادگاه شنیده شود»، خاطر نشان کرد واکنش مردم و فعالین مدنی که در زندان اوین برای شرکت در این دادگاه حضور داشتند، این بود که اگر اجازه دهند صدای این زندانی سیاسی شنیده شود، او «قطعا پیروز این نبرد خواهد بود».

رسانه‌های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی در ایران خبر دادند دادگاه سپیده قلیان، زندانی سیاسی، که قرار بود صبح روز چهارشنبه به صورت علنی برگزار شود، به دلیل آن‌که او «نپذیرفت» با حجاب اجباری در جلسه محاکمه حاضر شود لغو شد.

دادگاه خانم قلیان که وعده داده شده بود به صورت علنی برگزار می‌شود، یک روز پس از آن لغو شد که او از تمام خبرنگاران دعوت کرد در جلسه حاضر شوند و دفاعیات او را بشنوند.

پوران ناظمی در ادامهٔ گفت‌وگوی خود با رادیو فردا با بیان این‌که از مدت‌ها پیش از آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» بسیاری از زندانیان زن در راهروها و بندهای زندان اوین تن به حجاب اجباری نداده‌اند، گفت برگزارکنندگان این دادگاه از قبل می‌دانستند سپیده قلیان حاضر نخواهد شد با پوشش مورد تأیید جمهوری اسلامی در دادگاه حاضر شود.

او افزود: «انسان‌هایی که در ایران زندگی و از دور مسائل را بررسی می‌کنند، متوجه می‌شوند که این رفتار سپیده نوعی نه گفتن به استبداد و ظلم است. اگر او یک قدم از این مسئله عقب می‌نشست به خون چندصد شهید زن، زندگی، آزادی خیانت می‌کرد.»

خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، و چند خبرگزاری حکومتی دیگر صبح چهارشنبه خبر داده بودند که جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور از سپیده قلیان، «در بستر اسکای‌روم و به صورت برخط و علنی» برگزار می‌شود.

خانم قلیان دی‌ماه ۱۳۹۸ در یک رشته توئیت‌ نوشته بود که آمنه‌سادات ذبیح‌پور، گزارشگر صداوسیما و گوینده گزارش «طراحی سوخته» علیه فعالان کارگری، در طول بازجویی از او نه تنها «حضور» داشته، بلکه متنی از پیش آماده‌شده را برای خواندن از رو، مقابل وی گرفته بود.

پس از آن آمنه‌سادات ذبیح‌پور که در میان مخالفان جمهوری اسلامی به «بازجو-خبرنگار» مشهور است و در فهرست‌های تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، به‌دلیل انتشار این رشته‌ توئیت از سپیده قلیان شکایت کرد.

پوران ناظمی در ادامه با اشاره به این‌که آمنه سادات ذبیح‌پور پیش‌تر با اعلام این‌که «شکایت سپیده را پیش خدا می‌برم» از شکایت خود صرف‌نظر کرده بود، گفت که جمهوری اسلامی در ابتدا به شکایت سپیده قلیان از خانم ذبیح‌پور «رسیدگی نکرد و پرونده را مختومه کرد» و برای رسیدگی به شکایت خانم ذبیح‌پور هم تنها کافی بود ویدئو دوربین‌های مداربسته را که قدم به قدم در زندان اوین و حتی در راهرو حمام بند زنان نصب است، منتشر کند تا «حقانیت سپیده ثابت شود».

این فعال سیاسی با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی همواره به بهانه مسائل «امنیتی» دادگاه فعالان سیاسی و صنفی مانند سپیده قلیان را پشت درهای بسته برگزار کرده است، گفت که خانم قلیان و چندتن از فعالان کارگری دیگر در سال ۹۸ از قوه قضائیه خواسته بودند که دادگاه آن‌ها را به صورت علنی برگزار کند اما این اتفاق نیفتاد.

سپیده قلیان روز ۲۷ تیرماه در نامه‌ای از زندان اوین با اشاره به این‌که پیش از این اعلام کرده بود در «دادگاه‌ نمایشی جمهوری اسلامی» شرکت نمی‌کند، نوشت: «امروز به من ابلاغ کردند که دادگاه من فردا علنی برگزار خواهد شد، از آنجایی که هیچ ترسی از بازگویی حقیقت در ملأ عام ندارم، تصمیم گرفتم در این بیدادگاه شرکت کرده و از خودم دفاع کنم

او افزود: «امیدوارم در میان خیل امنیتی‌کارانِ خبری و فرهنگی‌شان، خبرنگاران و‌ فعالانی را در این بیدادگاه ببینم که به سراغ حقیقت آمده‌اند.»

خانم قلیان ۲۲ فروردین امسال با انتشار متنی از داخل زندان گفته بود تا زمانی که «حکومت اعدام اسلامی بر سر کار است و کاشفان فروتن چشمه و معترضین به استبداد، گروگان حکومت اسلامی هستند» در هیچ دادگاهی شرکت نخواهد کرد.

این زندانی سیاسی سابقه چندین بار بازداشت و تحمل حبس در زندان‌های مختلف ایران را دارد. او از جمله افرادی بود که در جریان پرونده اعتراضات نیشکر هفت‌تپه بازداشت و در مجموع به ۱۹ سال و شش ماه حبس محکوم شد.

بر اساس مصاحبه اختصاصی رادیو فردا/پ.م/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.