داعش مسئولیت حمله انتحاری به سفارت روسیه در کابل را بر عهده گرفت

0 136گروه حکومت اسلامی، داعش، مسئولیت انفجار روز دوشنبه ۱۴ شهریور در مجاورت سفارت روسیه در کابل را بر عهده گرفت.

روز دوشنبه درپی یک حمله انتحاری با مواد منفجره که در نزدیکی سفارت روسیه در کابل رخ داد، شش نفر کشته شدند که دو نفر از آنها کارمند سفارت روسیه بودند.

پس از این حمله، گروه داعش در بیانیه‌ای که در شبکه اجتماعی تلگرام منتشر کرده نوشت که یک شبه‌نظامی داعش «جلیقه انتحاری خود را در میان جمعی با حضور کارمندان روس» در نزدیکی سفارت روسیه در کابل منفجر کرده است.

خالد زدران، سخنگوی پلیس طالبان در کابل، روز دوشنبه به رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، گفت که فرد حمله‌کننده در مجاورت ورودی بخش کنسولی سفارت روسیه در پایتخت افغانستان، پیش از رسیدن به هدف خود، از سوی نیروهای طالبان شناسایی شد.

به گفته او، نیروهای طالبان به این فرد شلیک کردند و او جلیقه انفجاری خود را در میان جمعیت منفجر کرد. آقای زدران خبر داد که دو کارمند سفارت و چهار جوان که برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت آمده بودند کشته شدند.

او تعداد زخمی‌های این انفجار را نیز بیش از ۱۰ نفر اعلام کرد که یک کودک نیز در میان آنها است.

مولوی صابر، از افسران پلیس طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که فرد مهاجم نیز کشته شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، این حادثه را «اقدامی تروریستی» خوانده و در مسکو به خبرنگاران گفت که این حمله «کاملاً غیرقابل قبول» است.

در همین حال، شامگاه دوشنبه امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان، در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه به او «اطمینان داد که گروه طالبان تلاش‌های خود را برای تقویت امنیت سفارت روسیه در کابل افزایش می‌دهد.»

روسیه از معدود کشورهایی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اوت ۲۰۲۱، سفارت خود را در آن کشور همچنان باز نگه داشته است.

جامعه جهانی و از جمله روسیه حکومت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناخته‌اند اما مسکو با این وجود روابط نزدیکی با طالبان دارد و نمایندهٔ حکومت طالبان را با استوارنامه دیپلماتیک پذیرفته است.

مقام‌های طالبان هفته گذشته گفتند که حکومت طالبان در مراحل پایانی مذاکره با مسکو بر سر قرارداد خرید گازوئیل و بنزین از روسیه است.

با استفاده از رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی و رویترز؛ پ.پ /م.ا.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.