دامنه تحریم‌های تهران علیه واشنگتن از حد حرف فراتر نمی‌رود

0 56یک مقام سابق وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که تحریم‌های جمهوری اسلامی علیه مقامات واشنگتن بی‌تاثیر و فقط در حد حرف است.

در روزهای گذشته، جمهوری اسلامی در چند اقدام، فهرستی از تحریم‌ها علیه نهادهای حقیقی و حقوقی آمریکایی منتشر کرد. در تازه‌ترین فهرست تحریم‌های دولت جمهوری اسلامی، نام مقاماتی چون فرمانده سنتکام، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سی‌آی‌ای به چشم‌ می‌خورد.

هاجر شِمالی، که برای ۱۲ سال در حوزه امنیت ملی فعالیت کرده و پیشتر سخنگوی دفتر تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه‌‌داری بوده، می‌گوید این تحریم‌ها فاقدتاثیر، نمادین و فقط در مرحله حرف است.

هاجر شمالی گفت: «واقعیت این است که تحریم‌هایی که رژیم ایران وضع می‌کند، به واقع هیچ تاثیر اجرایی ندارند. چون مقامات آمریکایی و نهادهای مالی و غیره، در بانک‌های داخل ایران، دارایی ندارند.»

او با بیان اینکه این تحریم‌ها نه مصداق عملی ندارند و نه ضمانت اجرائی افزود که «تاثیر‌گذاری این تحریم‌ها از حد واژه فراتر نمی‌رود و تاثیری ندارد یا بهتر بگویم، مثل این است که بخواهید گاز بگیرید ولی دندان نداشته باشید.»

این مقام پیشین وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین می‌گوید قدرت تحریم، از توانایی ناشی از اشراف بر شبکه‌های مالی و بازار اقتصادی می‌آید و بدون آن، فقط در حد حرف و سخن و اقدامی نمایشی است.

هاجر شمالی گفت: «دو چیز است که تحریم‌های آمریکا را قدرتمند می‌کند. یکی قدرت دلار آمریکاست و این که نقل و انتقال مالی به آن متکی است.» او در تشریح ادعای خود با توضیح اینکه «هرچیزی هم که بر اساس دلار باشد، از راه بانک ذخیره ارزی نیویورک انجام می‌شود» افزود که «پس دسترسی به آن، چیزی است که مایه تقویت تحریم می‌شود.»

او افزود: «بخش دوم قدرت تحریم‌های آمریکا وابسته به توانایی اقتصادی آمریکا است.» شمالی با بیان اینکه هیچ شرکت‌، بانک‌ها و نهاد تجاری نمی‌خواهد با نظام تحریمی آمریکا روبرو شود چرا که می‌خواهد ارتباط بانکی خود با نیویورک را حفظ کنند و به بازار ایالات متحده دسترسی داشته باشند. «از همین‌رو تحریم‌های آمریکا را اجرا می‌کنند چرا که می‌خواهند روابط خود را حفظ کنند.»

او افزود: «اما در مورد ایران این گونه نیست. حتی اگر تحریم هدفمندی علیه نهادهای حقیقی یا حقوقی آمریکایی یا هر کشور دیگری اعمال کنند، تاثیر عملی ندارد چرا که این نهادهای مالی می‌گویند نه تنها من ارتباطی با ایران ندارم‌، که بانک‌های جهان من را به خاطر تحریم‌های رژیم ایران بیرون نمی‌اندازند.»

به گفته این مقام پیشین وزارت خزانه‌داری، تحریم‌های آمریکا با عواقبی همچون تحریم‌‌های ثانویه همراه است. یعنی هر نهاد یا شخصی که تحریم‌های آمریکا را نقض کند هم تحریم خواهد شد. از این رو اعلام تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روی تمامی شبکه‌های مالی و تجارتی تاثیر می‌گذارد و دامنه اجرایی آن را بالا می‌برد. این درحالی است که تحریم‌های ایران از چنین تاثیری و نفوذی برخوردار نیست.

به گفته مقامات ایران، وضع این تحریم‌‌ها از سوی تهران، پاسخی به تحریم‌هایی است که از سوی ایالات متحده اعمال می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.