دبیرکل ناتو تشدید تنش از سوی پوتین را «خطرناک و غیرمسئولانه» خواند

0 120دبیرکل ناتو روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویترز گفت تصمیم ولادیمیر پوتین برای بسیج بخشی از نیروهای ذخیره ارتش روسیه برای جنگ در اوکراین، تنش را افزایش خواهد داد و تهدید او به استفاده از جنگ‌افزار هسته‌ای نیز «خطرناک و غیرمسئولانه» است.

ینس استولتنبرگ افزود که اولین مورد از بسیج نیروهای ذخیره ارتش روسیه پس از پایان جنگ جهانی دوم تعجب‌آور نیست ولی جنگ و تنش در اوکراین را تشدید خواهد کرد.

دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد که تصمیم رئیس‌جمهوری نشان می‌دهد «جنگ در اوکراین بر اساس نقشه او پیش نمی‌رود، ارتش روسیه از تجهیزات لازم و ساختار فرماندهی مناسب برخوردار نیست و رهبر روسیه مرتکب اشتباه محاسباتی بزرگی شده است».

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در دومین سخنرانی رسمی خود از زمان شروع تجاوز نظامی به اوکراین دستور بسیج ۳۰۰ هزار نفر از نیروهای ذخیره ارتش روسیه را صادر کرد. او همچنین از طرح جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو برای الحاق مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه پشتیبانی کرد و به غرب هشدار داد که برای دفاع از امنیت روسیه حاضر است از تمامی سلاح‌ها استفاده کند.

ینس استولتنبرگ در بخش دیگری از مصاحبه با رویترز با اشاره به احتمال کاربرد جنگ‌افزار هسته‌ای از سوی روسیه گفت: «برای مسکو روشن خواهیم ساخت که در خصوص واکنش ما به چنین تهدیدی هیچ‌گونه ابهام و سوء‌تفاهمی وجود نداشته باشد. قاعدتاً واکنش ما مشروط به موقعیت مشخص و سلاح‌هایی است که روسیه به کار خواهد گرفت. مهم‌ترین موضوع، پیشگیری از وقوع چنین حالتی است و به همین دلیل در تماس با روسیه پیامدهای بی‌سابقه چنین اقدامی را به صراحت گوشزد کرده‌ایم».

ولادیمیر پوتین در بخشی از سخنرانی روز چهارشنبه خود گفت: «اگر تمامیت ارضی کشور ما تهدید شود، از تمامی روش‌های ممکن برای حفاظت از مردم روسیه استفاده خواهیم کرد. این بلوف نیست. روسیه برای مقابله سلاح‌های زیادی در اختیار دارد».

دبیرکل ناتو نیز در واکنش خود گفته است: «ناتو مثل ولادیمیر پوتین در مورد به‌کار بردن جنگ‌افزار هسته‌ای شعارهای خطرناک و غیرمسئولانه نمی‌دهد. ناتو به رویارویی مستقیم با روسیه هیچ تمایلی ندارد و تنها هدف آن حفاظت از اوکراین در برابر تهاجم نظامی و پیشگیری از تشدید جنگ است».

ارتش اوکراین در هفته‌های اخیر در ضد حملات خود بخش‌های قابل توجهی از مناطق اشغالی در استان خارکیف، واقع در شمال شرقی کشور و نقاطی در جبهه‌های جنوبی در استان‌های خرسون و زاپوریژیا را بازپس گرفته است. کارشناسان غربی معتقدند که ارتش روسیه قدرت تهاجمی خود را از دست داده و به دشواری در برابر ضد حمله‌های اوکراین مقاومت می‌کند.

دبیرکل ناتو در ادامه مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویترز گفت: «تا زمانی که روسیه استقلال و تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت نشناسد دستیابی به یک توافق در کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد؛ بنابراین، متأسفانه تنها راه پایان دادن به جنگ این است که ثابت شود ولادیمیر پوتین در جبهه‌های نبرد پیروز نخواهد شد. زمانی که او این واقعیت را بپذیرد ناگزیر خواهد شد برای دستیابی به یک توافق معقول با اوکراین وارد مذاکره شود».

آقای استولتنبرگ افزود که کشورهای عضو ناتو سلاح و مهمات فراوانی در اختیار اوکراین قرار داده‌اند و اکنون باید ذخایر تسلیحاتی خود را پر کنند.

به گفته او، کشورهای عضو ناتو برای یک «نبرد طولانی» با روسیه آماده بودند و به همین دلیل مذاکرات با صنایع نظامی و تسلیحاتی با هدف پر کردن زرادخانه‌های کشورهای عضو این پیمان از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد که پیمان ناتو، چین را یک چالش امنیتی تلقی می‌کند، ولی این کشور را دشمن خود نمی‌داند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.