درباره تومایس کیمس، شهروند دانمارکی آزاد شده از ایران چی می‌دانیم؟

0 11


توماس کیمس

منبع تصویر، EPA-EFE/REX/Shutterstock

در حالی که مقام‌های دانمارکی از افشای هویت شهروند دانمارکی آزاد شده از ایران خودداری می‌کردند، خبرگزاری رویترز در مصاحبه‌ای با این شهروند اروپایی هویت او را «توماس کیمس» اعلام کرد. رسانه‌های دانمارکی نیز برای اولین بار فاش کردند که این «یوتیوبر» ۲۸ ساله به دست نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و «هفت ماه» در حبس بوده است.

توماس کیمس به همراه مسعود مُصاحب و کامران قادری، دو شهروند زندانی ایرانی-اتریشی و در راستای تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک آزاد شد. آقای کیمس روز شنبه ۲ ژوئن پس از آزادی در ایران، از طریق کشور عمان وارد کپنهاگ، پایتخت دانمارک، شد.

یپیش‌تر لارس لوکه، وزیر امور خارجه دانمارک از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد توماس کیمس، از جمله اعلام هویت او خودداری کرده و گفته بود مهم این است که این شهروند دانمارکی از ایران آزاد شده و به خانه باز می‌گردد. آقای کیمس که ۲۸ سال دارد به رویترز گفته هنوز باور ندارد که واقعا آزاد شده است.

او همچنین درباره شرایط زندان گفته «شکنجه فیزیکی نشده» است و به صورت منظم غذا و نوشیدنی دریافت می‌کرد: «وقتی آزادی را از تو می‌گیرند این تنها چیزی است که به آن فکر می‌کنی.» روزنامه دانمارکی برلینگسکه نوشته آقای کیمس به مدت «هفت ماه» در زندان اوین زندانی بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.