درخواست سناتورهای جمهوری‌خواه از دولت بایدن برای اعمال کامل تحریم‌های نفتی ایران

0 14هشت سناتور جمهوری‌خواه روز جمعه ۲۳ تیر در نامه‌ای به وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا خواستار اعمال کامل تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی و همچنین تحریم شرکت‌های چینی خریدار نفت ایران شدند.

نویسندگان این نامه ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از اعمال نشدن تحریم‌ها علیه ایران نوشته‌اند: «علیرغم تحریم‌ها، جمهوری خلق چین از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور بایدن، تقریباً ۴۷ میلیارد دلار نفت از ایران خریداری کرده است.»

آنها می‌گویند، ناوگان نفتکش‌های ایران، به عنوان ابزار اصلی حکومت جمهوری اسلامی برای تجارت «غیرقانونی نفت»، از ۶۰ کشتی در سال ۲۰۲۱ به ۳۳۸ کشتی افزایش یافته است.

نویسندگان این نامه تاکید کردند به دلیل اعمال نشدن تحریم‌های حداکثری دولت دونالد ترامپ، سود نفتی ایران به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۸ تاکنون رسیده است.

مارکو روبیو، جیم ریش، جان باراسو، لیندسی گراهام، ریک اسکات، جری موران، جیمز لاکفورد و بیل هگرتی، سناتورهای جمهوری‌خواه این نامه را امضا کردند.

آنها با اشاره به این که «اجرا نشدن تحریم‌ها بدون عواقب نیست،» تاکید کردند که ایران از این «پول بادآورده (درآمدهای نفتی) برای سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز در داخل»، تأمین مالی «حملات نیابتی تروریستی» علیه سربازان و دیپلمات‌های آمریکایی و دامن زدن به جنگ تجاوزکارانه روسیه در اوکراین استفاده می‌کند.

این سناتورهای جمهوری‌خواه از آنتونی بلینکن و جنت یلن خواسته‌اند: «استراتژی را تدوین کنید که اجازه ندهد حکومت (جمهوری اسلامی) از صنعت پتروشیمی این کشور برای فعالیت‌های بدخواهانه خود استفاده کند. این استراتژی باید شامل تحریم‌های مضاعفی علیه افراد و نهادهای جمهوری خلق چین باشد که به خرید، پالایش یا معامله نفت با منشاء ایران ادامه می‌دهند.»

نویسندگان این نامه در ادامه از سیاست «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران تمجید کرده و گفته‌اند که تحریم‌های دولت قبلی آمریکا باعث شد که دسترسی حکومت ایران به درآمدهای ارزی برای تامین «فعالیت‌های تروریستی» محدود شد.

دونالد ترامپ پنج سال پیش با خروج از توافق موسوم به برجام تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را دوباره بازگرداند. هدف تحریم‌ها در چارچوب سیاست «فشار حداکثری» به صفر رساندن صادرات و حذف کامل نفت ایران از بازارهای جهانی بود. با اعمال این تحریم‌ها، صادرات نفت ایران از دو و نیم میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به زیر ۵۰۰ هزار بشکه در روز در دسامبر ۲۰۲۰ کاهش یافت.

این سناتورهای جمهوری‌خواه می‌گویند، سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ «موفقیت‌آمیز بود، اما متاسفانه دولت بایدن آن را ادامه نداد.»

آنها اضافه کردند: «برای پیشبرد منافع حیاتی امنیت ملی ایالات متحده و مهار رفتار بدخواهانه حکومت ایران، ما از شما درخواست می‌کنیم که فورا تحریم‌های موجود را اجرا کنید.»

در همین زمینه، خبرگزاری بلومبرگ اواخر خردادماه سال جاری گزارش داد ایران «بیشترین» میزان نفت خام را طی پنج سال گذشته صادر کرده و «ضمن تقویت حضور مجدد خود در صحنه ژئوپولیتیک، خطراتی را برای بازار جهانی شکنندۀ نفت خام رقم زده است».

این خبرگزاری به نقل از چند منبع از جمله شرکت کپلر که در زمینه اطلاعات کالا فعالیت می‌کند، موسسه بین‌المللی انرژی اس‌وی‌بی و آژانس بین‌المللی انرژی نوشت که اکثر قریب‌به‌اتفاق نفت صادراتی ایران به چین می‌رود.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی به چین به عنوان بزرگ‌ترین واردکنندۀ نفت در جهان، نفت با زیر قیمت می‌فروشد.

با استفاده از صفحه مارکو ربیو و رادیو فرداSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.