درخواست مک‌کال از بلینکن برای برگزاری نشست محرمانه درباره پرونده رابرت مالی

0 15مایکل مک‌کال، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، جمعه ۲۳ تیرماه، در نامه تازه‌ای از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، خواست تا ۱۲ روز دیگر نشست توضیحی محرمانه درباره وضعیت تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی برگزار کند.

از هشتم تیرماه سال جاری که وزرات خارجه آمریکا اعلام کرد٬ رابرت مالی به دلیل تعلیق مجوز دسترسی امنیتی او به مرخصی بدون حقوق رفته است و ابرام پالی عهده‌دار وظایف آقای مالی به عنوان نماینده ویژه دولت بایدن در امور ایران خواهد شد، نمایندگان جمهوری‌خواه از وزرات خارجه این کشور خواسته‌اند در این زمینه توضیحاتی ارائه کند.

وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه گذشته به درخواست نهم تیرماه رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پاسخ داد، اما مایکل مک‌کال این پاسخ را ناکافی و «غیر قابل قبول» دانست و خواستار شفافیت این وزارت‌خانه شد.

مایکل مک‌کال در نامه تازه خود در روز جمعه تاکید کرد که تاکنون وزارت خارجه آمریکا در پاسخ و ارائه توضیحات در خصوص وضعیت رابرت مالی «کوتاهی» کرده است.

او در ادامه به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اشاره کرد که گفته بود، رابرت مالی از روز ۲۹ ژوئن (هشتم تیرماه) فعالیت خود را به عنوان نماینده ویژه امور ایران متوقف کرد و چند هفته پیش از آن به مرخصی اجباری بدون حقوق رفت.

مایکل مک‌کال گفت، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای ماه‌ها خواستار حضور رابرت مالی در کنگره و ادای شهادت او شده بود، اما وزارت خارجه اعلام کرد که او به مرخصی شخصی رفته است.

این نماینده جمهوری‌خواه تصریح کرد، رسانه‌ها می‌گویند مجوز امنیتی رابرت مالی در ماه آوریل یا اوایل مه تعلیق شد که اگر این خبرهای درست باشد، با پاسخ های وزارت امور خارجه آمریکا در این باره در تضاد است.

آقای مک‌کال تاکید کرد: «در هیچ مرحله‌ای وزارت خارجه اعلام نکرد که مجوز امنیتی رابرت مالی تعلیق شده است.»

او اضافه کرد، این هشدار دهنده است که وزارت خارجه از ارائه ابتدایی‌ترین اطلاعات از جمله جدول زمانی مرخصی رفتن رابرت مالی، وضعیت مجوز امنیتی و تماس‌های خارجی او خودداری کرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در این نامه از آنتونی بلینکن خواسته است تا روز دوشنبه ۲۶ تیرماه تدارک لازم را برای برگزاری «جلسه توجیهی محرمانه»، حداکثر تا روز چهارشنبه چهارم مرداد، انجام دهد.

آقای مک‌کال در ادامه به وزیر امور خارجه هشدار داده است که قصور در برگزاری چنین نشستی باعث خواهد شد که او در چارچوب قانونی آقای بلینکن را وادار به ادای شهادت در کنگره کند.

این نامه تازه در حالی منتشر شده که روز گذشته نیز ۱۸ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به معاون بازرس کل وزارت خارجه آمریکا خواهان تحقیقات مستقل در مورد چگونگی رسیدگی وزارت خارجه به تعلیق مجوز امنیتی آقای مالی شدند.

در حالی که جمهوری‌خواهان از رویکرد وزارت خارجه انتقاد کرده‌اند، آنتونی بلینکن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» و در پاسخ به پرسشی در خصوص تعلیق مجوز دسترسی امنیتی رابرت مالی به دلیل «قصور» در نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده، گفت: «این یک موضوع پرسنلی است و در این مورد خیلی چیزها را نمی‌توانم بگویم. چیزی که می‌توانم بگویم این است که راب مالی را برای سال‌های طولانی می‌شناسم، و او کسی است که زندگی و کار حرفه‌ایش را وقف خدمت به کشور کرده است، و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»

رابرت مالی در ژانویه سال ۲۰۲۱ و به دنبال روی کار آمدن دولت جو بایدن به عنوان نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران منصوب شد.. او در دولت باراک اوباما در جریان مذاکرات توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به برجام در گروه مذاکره کننده آمریکا حضور داشت و در این زمینه نقش مهمی ایفا کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.