درخواست کمک بیمارستان‌های غزه برای تخلیه بیماران؛ خطر «شیوع گسترده بیماری‌» و تلفات کودکان

0 6سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه ۳۰ آبان اعلام کرد که سه بیمارستان در شمال غزه درخواست کمک برای تخلیه بیماران کرده‌اند و برنامه‌ریزی اولیه برای آن در حال انجام است‌‌. اما به گفته سخنگوی این نهاد بهداشتی مشکل اصلی این است که جای امنی برای انتقال آنها وجود ندارد.

بیمارستان‌ها در درگیری میان اسرائیل و حماس بمباران شده‌اند و تمامی بیمارستان‌ها در بخش شمالی منطقه عملاً فعالیت عادی خود را متوقف کرده‌اند. ولی هنوز شماری از بیمارانی که نتوانستند فرار کنند در آن جا نگهداری می‌شوند.

کریستین لیندمایر، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در‌ ژنو گفت که این نهاد در حال بررسی درخواست کارکنان سه بیمارستان شفا، اندونزی، و الاهلی در شمال غزه است که نگران جان خود هستند و درخواست تخلیه کرده‌اند. او افزود وضعیت به قدری وخیم شده است که تنها گزینه‌ای که پیش رو می‌بینند، «مرگ قطعی» است.

او تأکید کرد برای اطمینان حاصل کردن از این که کاروان مورد حمله قرار نگیرد – یعنی مشابه همان اتفاقی که برای کاروان‌های صلیب سرخ بین‌المللی و سازمان پزشکان بدون مرز فرانسه افتاد – به هماهنگی دقیق با طرف‌های درگیر نیاز است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز نسبت به خطر «شیوع گسترده بیماری‌» که به‌ گفته این نهاد می‌تواند منجر به افزایش نرخ مرگ و میر کودکان در این منطقه پرجمعیت شود هشدار داد.

جیمز الدر، سخنگوی یونیسف، گفت: «اگر دسترسی کودکان به آب و امکانات بهداشتی در غزه همچنان محدود و ناکافی باشد، شاهد افزایش غم‌انگیز ولی کاملا قابل اجتناب مرگ کودکان خواهیم بود.»

او گفت که در حال حاضر موارد اسهال در کودکان زیر پنج سال به ۱۰ برابر میانگین ماهانه پیش از جنگ افزایش یافته است.

عارف حسین، از برنامه جهانی غذا سازمان ملل، نیز گفت که مردم غزه در روز تنها یک تا سه لیتر آب دریافت می‌کنند که بسیار کمتر از استانداردهای بین‌المللی برای شرایط اضطراری است.

او افزود که بیش از یک هفته است که هیچ آب بسته‌بندی شده‌ای برای آوارگان شمال غزه نرسیده است که به‌ نگرانی‌های جدی در مورد کم‌آبی بدن دامن زده است.

اسرائیل با متهم کردن حماس به سوءاستفاده از بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، حملات خود را تشدید و این بیمارستان را، که در ابتدا گفته می‌شد پناهگاهی برای آوارگان جنگی بود، تخلیه کرد.

ارتش اسرائیل همچنین برخی تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین‌های مداربسته بیمارستان شفا در روز حمله تروریستی حماس به جنوب غزه را منتشر کرد. در یکی از ویدیوهایی که روز یکشنبه ۲۸ آبان منتشر شد، شماری از نیروهای گروه حماس چند نفر را، که به نظر می‌رسد گروگان‌های اسرائیلی باشند، به زور به درون بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، منتقل می‌کنند.

در بیانیه‌ای که ارتش اسرائیل به همراه این ویدیو منتشر کرده آمده است که با توجه به اطلاعاتی موجود، گروگان‌های دیگری نیز در مقاطع زمانی مختلف در بیمارستان بوده‌اند.

در شرح این ویدئو آمده است که «تروریست‌های حماس» در جریان حمله تروریستی ۱۵ مهر یک شهروند نپالی و یک شهروند تایلندی را به بیمارستان شفا منتقل کرده‌اند. به گزارش «تایمز اسرائیل»، اسرائیل می‌گوید شبه‌نظامیان حماس یک سرباز ربوده شده اسرائیلی را در این بیمارستان کشتند.

ارتش اسرائیل همچنین ویدئویی را از تونل حفر شده توسط شبه‌نظامیان فلسطینی در زیر بیمارستان شفا منتشر کرده است.

حماس ضمن اذعان به این که شبکه‌ای از صدها کیلومتر از تونل‌ها، پناهگاه‌ها، و چاه‌های دسترسی مخفی به شبکه زیرزمینی در سراسر نوار غزه دارد، وجود این تونل‌ها در زیرساخت‌های غیرنظامی مانند بیمارستان ها را رد کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.