درگیری مرزی نیروهای طالبان و پاکستان؛ گذرگاه تورخم بسته شد

0 7منابع امنیتی پاکستان می‌گویند گذرگاه اصلی «تورخم» در مرز این کشور و افغانستان روز چهارشنبه، ۱۵ شهریور، در پی تیراندازی‌ها بین نیروهای امنیتی دو کشور بسته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ساکنان محلی از صدای شلیک گلوله در گذرگاه «تورخم» خبر دادند و گفتند غیرنظامیان به دنبال آغاز تیراندازی‌ها از این محل گریختند.

در این حال، به گزارش روزنامه اینترنتی «اطلاعات روز»، منابع محلی در «مومنددره» در ولایت «ننگرهار» افغانستان گفتند که در این درگیری «چهار کودک» افغانستانی، همراه با دو عضو طالبان و دو نظامی پاکستانی کشته شده‌اند.

به گفته این منابع، در این درگیری همچنین ۱۶ افغانستانی و چهار پاکستانی زخمی شده‌اند.

در این حال، رادیو ازادی متعلق به رادیو اروپای آزاد نوشت که چهار نیروی طالبان در اثر درگیری با نیروهای پاکستان در تورخم کشته شدند.

یک منبع در محل که خواست نامش فاش نشود، به این رادیو گفت که درگیری از سوی نیروهای پاکستانی آغاز شد و دو ساعت ادامه یافت.

این منبع ادعا کرد که به نیروهای پاکستانی هم تلفات وارد شده است. بر اساس این گزارش، مقام‌های پاکستان تاکنون در این مورد موضع‌گیری نکرده‌اند.

در این حال، عبدالبصیر زابلی، سخنگوی فرماندهی طالبان در ننگرهار گفت که درگیری متوقف شده، اما گذرگاه تورخم همچنان مسدود است.

منابع محلی به «اطلاعات روز» گفتند که درگیری، زمانی رخ داد که طالبان می‌خواستند یک پاسگاه نظامی در نزدیکی گذرگاه تورخم ایجاد کنند که با واکنش نیروهای مرزی پاکستان مواجه شدند.

اختلافات مرزی بین پاکستان و افغانستان که ۲۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند، طی سالیان متمادی موجب تنش بین دو همسایه بوده است.

اطلاعات روز اشاره کرد که «بر اساس آمار وزارت داخله‌ طالبان، در دو سال گذشته، نیروهای این گروه ۵۰ بار با نیروهای مرزی کشورهای همسایه‌ افغانستان درگیر شده‌اند.»

گذرگاه «تورخم» که نقطه اصلی ترانزیت برای مسافران و صادران و واردات بین دو شکر است در سالیان گذشته بارها بسته شده است. از جمله، در پی بسته شدن این گذرگاه در ماه فوریه سال جاری میلادی، هزاران کامیون حامل کالا به مدت چندین روز در هر دو سوی مرز متوقف شده بودند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.