در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی «دچار مشکل» می‌شویم

0 4رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اذعان به ادامه کمبود برخی داروها در کشور، درباره بروز مشکلات در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در سال آینده هشدار داد.

حسینعلی شهریاری، روز شنبه ۲۰ اسفندماه، تامین دارو را مسئله ای «بسیار حساس» توصیف کرد و از عدم تخصیص بودجه کافی برای تامین مواد اولیه دارو انتقاد کرد.

به گفته این نماینده مجلس، هیچ آمار دقیقی درباره کمبودهای دارویی وجود ندارد و حتی داروهای معمولی هم با کمبود مواجهند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به تولید ۹۷ درصد داروی مصرفی در داخل کشور، گفت: واردات سالانه مواد اولیه دارو نیازمند صرف ارز زیادی است.

حسینعلی شهریاری درباره مقدار ارز لازم برای رفع مشکل دارو و موانع موجود برای تامین آن توضیحی نداد و افزود: «ارز مورد نیاز تامین دارو امسال به صورت کامل تخصیص نیافت.»

پیشتر هم رئیس انجمن داروسازان تهران در انتقادی مشابه، کمبود دارو را ناشی از مشکل نقدینگی واردکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی دانسته بود.

حمید خویی، روز ۱۸ بهمن ماه، با ابراز نگرانی درباره کمبود دارو، عدم تامین منابع مالی کم بهره برای تولیدکنندگان دارو را از جمله مشکلات این حوزه ذکر کرده بود.

با اینحال به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، بودجه تخصیص یافته برای دارو در سال آینده حتی از سال جاری هم کمتر است.

علی فاطمی، روز ۳ بهمن ماه، در گفتگو با خبرآنلاین، حداقل بودجه لازم برای تامین دارو را حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و از تخصیص بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی دارو برای سال آینده انتقاد کرده بود.

افزایش تورم و گرانی کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی و دارو همزمان با فقیرترشدن بخش گسترده ای از جامعه ایران، بیماران را با انتخاب های بغرنج مواجه کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، روز شنبه ۲۰ اسفندماه، افزایش قیمت داروهای مربوط به درمان دیابت، قلب، و اعصاب و روان را نیز تائید کرد.

به گفته حسینعلی شهریاری، گرانی دارو موجب شده برخی بیماران از خرید و مصرف برخی داروها صرفنظر کنند.

کاهش بودجه سال آینده در حوزه دارو در حالی است که بودجه نهادهای مذهبی، تبلیغاتی و امنیتی-نظامی در سال آینده افزایش قابل توجهی داشته است.

در این میان بودجه نهادها و سازمان‌هایی همچون صداوسیما، سازمان زندان‌ها، ستاد احیای امر به معروف و سپاه پاسداران، دستکم بین ۳۰ تا ۵۵ درصد افزایش یافته‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.