دستکم ۵۱ نفر در حمله روسیه به روستایی در شمال شرقی اوکراین کشته شدند

0 4مقامات اوکراینی روز پنجشنبه ۱۳ مهر اعلام کردند در حمله روسیه به روستایی در استان خارکیف واقع در شمال شرقی این کشور دست‌کم ۵۱ نفر کشته شدند.

اندری یورماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، و اوله سینیهوبوف، فرماندار استان خارکیف، گفتند ارتش روسیه ساعت یک بعد از ظهر یک کافه و یک مغازه را در روستای هورزا، واقع در استان خارکیف گلوله‌باران کرد. یک کودک شش ساله نیز در این حمله کشته و کودک دیگری مجروح شده است.

ساعاتی قبل از این حمله نیز روسیه با پهپاد به نقاط مختلف اوکراین حمله کرد. نیروی هوایی اوکراین گفت از مجموع ۲۹ پهپاد «شاهد» ایرانی که در این حملات مورد استفاده قرار گرفت ۲۴ مورد را رهگیری و منهدم کرده است. هدف این حملات نواحی اودسا، میکلایف در جنوب و کیرووهراد در مرکز اوکراین بود.

رئیس دولت محلی کیرووهراد گفت یکی از زیرساخت‌های منطقه در این حمله دچار حریق شده و ماموران امداد و آتش‌نشانی به منطقه اعزام شده‌اند. به گفته او این حمله تلفاتی نداشته است.

حملات روسیه همزمان با ورود ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به شهر گرانادا اسپانیا برای شرکت در جلسه «جامعه سیاسی اروپا» روی داد که پس از شروع تهاجم نظامی روسیه در اسفند ۱۴۰۰ تشکیل شد.

آقای زلنسکی در پیامی در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت: «مهمترین موضوع برای ما تقویت دفاع ضد‌هوایی به خصوص قبل از شروع زمستان است و زمینه یک توافق با همکاران از قبل فراهم شده است.»

روسیه در زمستان گذشته مراکز تولید و شبکه انتقال انرژی و سایر زیرساخت‌های اوکراین را به طور مستمر با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داد که باعث قطع و کمبود برق می‌شد. شبکه انتقال برق اوکراین تا حد زیادی تعمیر شده است ولی این نگرانی وجود دارد که با نزديک شدن زمستان روسیه حملات خود به این زیرساخت‌ها را از سر بگیرد.

آقای زلنسکی همچنین اشاره کرد که اجلاس گرانادا «روی همکاری در زمینه امنیت جهانی مواد غذایی و حفاظت از آزادی کشتیرانی» در دریای سیاه تمرکز خواهد کرد.

در پی خروج روسیه از توافق بین‌المللی برای تسهیل صادرات غله و حملات آن کشور به بندرگاه‌های اوکراین این موضوع برای کی‌یف اهمیت فراوانی پیدا کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا با استناد به اطلاعات امنیتی در بیانیه‌ای گفت روسیه برای هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری و انداختن مسئولیت آن بر دوش اوکراین ممکن است آب‌های نزدیک به بنادر اوکراین را مین گذاری کند.

این بیانیه افزود که بریتانیا برای بهبود ایمنی کشتیرانی در منطقه با اوکراین همکاری می‌کند.

آقای زلنسکی در سخنان خود پس از ورود به گرانادا بر حفظ یکپارچگی اروپا در برابر کارزار نشر اطلاعات غلط از سوی روسیه و قوی ماندن در برابر آنچه که «توفان سیاسی» در آمریکا نامید تاکید کرد.

او در پاسخ به سئوالی در مورد نگرانی از تضعیف حمایت کنگره آمریکا از اوکراین گفت که در سفر ماه گذشته به واشینگتن از ادامه حمایت قاطع دولت و کنگره آمریکا مطمئن شده است.

رئیس‌جمهور اوکراین در بخش دیگری از سخنانش افزود: «سربازان اوکراین به سامانه‌های ضد‌هوایی بیشتر، توپخانه و گلوله‌های توپ بیشتر و موشک‌های دوربرد و پهپادهای بیشتر نیاز دارند. علاوه بر این، ما برای مقابله با تعرض بالقوه روسیه به اروپا به اشکال حمایت فعال‌تر و تضمین امنیتی برای کشورهایی که مورد تهدید قرار می‌گیرند نیاز داریم.»

همزمان، دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین خبر داد که طی ۲۴ ساعت گذشته در سایر حملات روسیه دست‌کم دو غیرنظامی در شهر خرسون و یک غیرنظامی در استان دونتسک کشته شده و هشت نفر دیگر مجروح شده‌اند.

در یکی از حملات روسیه به بیمارستانی در شهر بریسلاو در استان خرسون این ساختمان به شدت آسیب دید و دو پرسنل درمانی مجروح شدند.

در مقابل اوکراین نیز به حملات پهپادی مستمر به نواحی مرزی روسیه ادامه داده است.

فرماندار ناحیه کورسک در غرب روسیه روز پنجشنبه گفت اوکراین با پهپاد به چند تاسیسات زیرساختی حمله کرده و جریان انتقال برق در برخی از نقاط این ناحیه قطع شده است.

به گفته او، بر اثر گلوله‌باران یک روستای مرزی توسط ارتش اوکراین یکی از ساکنان مجروح شده و چندین خانه آسیب دیده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.