دستگیری ۱۴ متهم در ارتباط با آتش‌سوزی مرگبار سالن عروسی در عراق

0 6عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق شامگاه چهارشنبه پنج مهر ماه از دستگیری ۱۴ متهم در ارتباط با حادثه آتش‌سوزی در جشن عروسی در شهر حمدانیه که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت، خبر داد.

وزیر کشور عراق در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که نتایج تحقیقات در مورد این آتش‌سوزی مرگبار تا ۷۲ ساعت دیگر اعلام خواهد شد.

عبدالامیر الشمری پس از برگزاری نشست کمیته تحقیقاتی که به دستور فرمانده کل نیروهای مسلح تشکیل شده است، این اظهارات را مطرح کرد.

محمد شیاع السودانی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، بامداد چهارشنبه و به دنبال وقوع این آتش‌سوزی مرگبار دستور تشکیل یک کمیته تحقیقاتی را برای بررسی این حادثه صادر کرد.

وزیر کشورعراق همچنین گفت، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد سالن این جشن عروسی که حدود ۹۰۰ مهمان در آن حضور داشتند، فاقد شرایط ایمنی بوده است.

عبدالامیر الشمری در ادامه اضافه کرده است که نیروهای امنیتی ۱۴ متهم، شامل ۱۰ نفر از کارمندان و صاحب این سالن و سه نفر در ارتباط با آتش‌بازی در این جشن را دستگیر کرده‌اند.

وزیر کشور عراق همچنین گفت، تاکنون جان باختن ۹۴ نفر در این آتش سوزی مرگبار تایید شده است.

گزارش‌ها حاکی است که تلاش بستگان قربانیان این آتش‌سوزی مرگبار برای شناسایی عزیزانشان همچنان ادامه دارد.

پیشتر استاندار نینوا گفته بود که در این آتش‌سوزی دست‌کم ۱۱۴ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

رسانه‌های محلی به نقل از اقوام عروس و داماد گزارش داده‌اند که این دو توانسته‌اند به هنگام آتش‌سوزی از سالن جشن خارج شوند و سلامت هستند.

در همین زمینه، شورای عالی قضایی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج تحقیقات نشان می‌دهد حریق به دنبال آتش بازی آغاز شد و به دلیل وجود پارچه‌های قابل اشتعال بسیار در سقف تالار عروسی، این آتش‌سوزی به سرعت گسترش یافت.

طبق این بیانیه، آتش گرفتن سقف تالار عروسی باعث قطع شدن برق ساختمان و بسته شدن درب‌های اصلی و راه‌های خروج حاضران در این جشن شد.

شورای عالی قضایی عراق اضافه کرده است، تنها درب خروج اضطراری این تالار به دلیل کوچک بودن و ازدحام نیز نتوانست به تخلیه سریع حاضران در این سالن کمک کند.

این گزارش افزوده است که صاحب تالار و بقیه متهمان در این پرونده خود را به نیروهای امنیتی اربیل تسلیم کردند که برای تحقیقات به شهر موصل منتقل شدند.

نخست وزیر عراق به دنبال این آتش‌سوزی مرگبار در سراسر این کشور سه روز عزای عمومی و استاندار نینوا نیز یک هفته عزای عمومی اعلام کرد.

با استفاده از رویترز و رسانه‌های عربیSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.