دفتر نمایندگی سازمان ملل: گزارش‌های کشتار اسیران در پنجشیر موثق به‌نظر می‌رسد

0 94


چریک

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یکی از نیروهای جبهه مقاومت ملی

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که گزارش‌ها درباره ادعای کشتار اسیران جنگی در ولایت پنجشیر «موثق» به نظر می‌رسد. این نهاد گفته است رویداد‌ها در ولایت پنجشیر را پیگیری می‌کند.

جبهه مقاومت ملی ضد طالبان عمداً در این ولایت با نیروهای طالبان درگیر است.

یوناما در توییتی نوشته که تحقیقات طالبان در این زمینه باید شفاف باشد و آن به طور جدی دنبال کنند.

یوناما افزوده است: «عاملان باید مورد پاسخگویی قرار بگیرند.»

هفته گذشته جنگ میان نیروهای وابسته به جبهه مقاومت ملی و افراد طالبان به رهبری قیوم ذاکر، معاون وزیر دفاع طالبان در پنجشیر شدت گرفت.

در روزهای گذشته سه ویدئو از بازداشت، تیرباران و کشتار دست بسته نیروهای «جبهه مقاومت ملی» از سوی طالبان در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شده است.

ظاهراً این ویدئو‌ها روز دوشنبه (۲۱ سنبله/شهریور) درروستای شابه، ولسوالی خنج پنجشیر ضبط شده بود. در یکی از این ویدئو‌ها به نظر می‌رسد افراد طالبان اسرای جنگی را تیرباران می‌کنند و در ویدئو دومی چهره‌های اسیران مشخص می‌شود.

ساعاتی بعدتر از انتشار ویدئو‌ها، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که نیروهای آنها در نقاط مختلف پنجشیر عملیات تصفیه‌ای/پاکسازی راه‌اندازی کرده‌اند و در نتیجه آن ۴۰ نیروی وابسته به مقاومت ملی کشته و ۱۰۱ تن دیگر اسیر شده اند.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

گفته می‌شود فرمانده احمد یار (وسط) و دو فرزندش همزمان در روزهای گذشته از سوی افراد طالبان کشته شدند

ذبیح‌الله مجاهد هیچ اشاره‌ای در مورد کشتار اسرای جنگی از سوی افراد طالبان در پنجشیر نکرد.

یوناما بعد از انتشار ویدئوها، بدون ذکر نام طالبان در بیانه‌ای گفت که «به شدت نگران نقض حقوق بشر» در پنجشیر است. این اعلامیه یوناما از سوی بسیاری به دلیل عدم نام‌بردن از طالبان به عنوان عاملان تیرباران اسرای پنجشیر به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

پس از گذشت نزدیک به پنج روز، وزارت دفاع طالبان اعلام کرد که ویدئو‌هایی منتشر شده را بررسی خواهد کرد و اگر درست باشد «عاملان آن را به قانون خواهد سپرد».

موضوع نقض حقوق بشر در پنجشیر در یک سال گذشته مرتب محور خبرهای مرتبط به آن بوده است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان هفته گذشته در نشست شورای حقوق بشر این سازمان با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر گفت گزارش‌هایی دریافت کرده است که طالبان در این مناطق به بازرسی خانه‌به‌خانه، شکنجه، دستگیری‌ها و کشتار فراقانونی غیرنظامیان پرداخته‌اند که در برخی موارد به نظر می‌رسد اقدام به «تنبیه دسته‌جمعی» کرده باشند.

در یک سال گذشته جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود در پنجشیر، انداراب و تخار فعالیت‌هایش را گسترش داد و فعلا به درد سری بزرگی برای طالبان مبدل شده است.

بعد از اینکه وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش طالبان در مهار جبهه مقاومت ناکام ماند – رهبری طالبان قیوم ذاکر را برای این ماموریت برگزید.

آنتونیو جستوزی، نویسنده و پژوهشگر که موضوعات طالبان را از نزدیک بررسی می‌کند در مطلبی برای بی‌بی‌سی نوشت که انتصاب قیوم ذاکر به عنوان فرمانده نظامی طالبان در پنجشیر و اندراب‌ها به هدف از میان بردن جبهه مقاومت ملی است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.