دهلی‌نو از کانادا خواسته ده‌ها دیپلمات خود را از هند خارج کند

0 5روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که دولت دهلی‌نو از اتاوا خواسته حدود ۴۰ دیپلمات کانادایی را تا تاریخ دهم اکتبر (۱۸ مهر) از خاک هند خارج کند.

این روزنامه بریتانیایی به نقل از یک منبع مطلع که نامش را فاش نکرده، نوشته هند تهدید کرده مصونیت دیپلماتیک دیپلمات‌های کانادایی را که پس از این مهلت تعیین‌شده در خاک هند باقی می‌مانند، لغو خواهد کرد.

هنوز وزارت‌ خارجه هند به این گزارش فایننشال تایمز واکنشی نشان نداده‌، اما ملانی جولی وزیر خارجه کانادا اعلام کرد: «مطمئناً تنش‌هایی بین دولت‌های ما وجود دارد، اما در لحظات تنش، آنچه مهم‌تر از همه، این است که آدم‌هایی در صحنه حضور داشته باشند.»

با این حال، جولی از تأیید مستقیم این گزارش خودداری کرد. او گفت: «ما در حال گفت‌وگو با دولت هند هستیم و بنابراین کار بر روی حفاظت از دیپلمات‌های خود را ادامه خواهیم داد.»

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا نیز از تأیید خروج قریب‌الوقوع دیپلمات‌های کانادایی از هند خودداری کرد و فقط گفت که وضعیت کنونی در روابط دو کشور «دشوار» است.

او گفت: «ما محکم خواهیم ماند. تلاشی برای تحریک نخواهیم کرد و به حضور در میدان ادامه خواهیم داد.»

پیشتر دهلی‌نو اعلام کرده که خواهان «تعادل» در تعداد و سطح دیپلمات‌هایی است که دو کشور در خاک یکدیگر دارند.

فایننشال تایمز نوشت که تعداد دیپلمات‌های کانادایی مأمور در دهلی‌نو از تعداد دیپلمات‌های هندی مأمور در اتاوا ده‌ها نفر بیشتر است که دلیل آن، رسیدگی به امور کنسولی حدود ۱.۳ میلیون کانادایی هندی‌تبار است.

این روزنامه به نقل از منبع آگاه خود نوشت که کانادا ۶۲ دیپلمات در هند دارد و دهلی‌نو خواستار خروج ۴۱ نفر از آنان شده است.

اواخر شهریور و پس از آن که نخست‌وزیر کانادا هند را به دست داشتن در قتل یک رهبر سیک در خاک کانادا متهم کرد، دهلی‌نو خدمات ارائه ویزا در این کشور را به حالت تعلیق درآورد و از شهروندانش خواست که به مناطق خاصی از کانادا سفر نکنند.

هاردیپ سینگ نیجار، مدافع استقلال سیک‌ها و دارای تابعیت کانادایی، روز ۱۸ ژوئن در خارج از یک مرکز فرهنگی سیک‌ها در سوری، در نزدیکی ونکوور در استان بریتیش کلمبیای کانادا به قتل رسید.

او از سوی مقام‌های هندی به اتهام اقدامات تروریستی و توطئه برای ارتکاب قتل تحت تعقیب بود. اما به گفته سازمان جهانی سیک‌های کانادا، یک سازمان غیردولتی، او این اتهام‌ها را رد کرده بود.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اواخر شهریور در پارلمان این کشور گفت «شواهد معتبری» وجود دارد که نشان می‌دهد هند می‌تواند مسئول ترور هاردیپ سینگ نیجار باشد.

اما وزارت خارجه هند در بیانیه روز سه‌شنبه این اتهامات را «پوچ» خواند.

پس از این اظهارات آقای ترودو یک دیپلمات هندی از سوی دولت اوتاوا اخراج شد و دهلی‌نو نیز اعلام کرد که به یک دیپلمات عالی‌رتبه کانادایی دستور داده خاک هند را ترک کند.

بر اساس گزارش‌های فایننشال تایمز، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ م.خ/ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.