دوست روز‌های سخت سوریه‌ می‌مانیم

0 7حسین امیرعبداللهیان برای ششمین بار از شهریور ۱۴۰۰ تاکنون به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی به سوریه سفر کرد و در آنجا، ضمن این ادعا که «سوریه دوست روز‌های سخت» ایران بوده، گفت: «ما هم دوست روز‌های سخت سوریه خواهیم ماند.»

امیرعبداللهیان که روز پنج‌شنبه، ۱۸ اسفند وارد دمشق شد، پس از دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در یک نشست خبری مشترک با فیصل مقداد، همتای سوری خود، گفت: «از گشایش‌های اخیر در روابط سوریه با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم.»

او افزود: «کشورهای منطقه رفتاری واقع‌بینانه و منطقی درباره سوریه و نقش مهم و جایگاه منطقه‌ای سوریه اتخاذ کرده‌اند.»

اشاره این مقام جمهوری اسلامی به دیدارها و تماس‌های دیپلماتیکی است که پس از زلزله اخیر ترکیه و سوریه، میان دمشق و برخی کشورهای عربی منطقه از جمله مصر و امارات متحده عربی برقرار شد.

بشار اسد که به دلیل سرکوب مخالفان و جنگ داخلی سوریه تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، پس از زلزله اخیر فرصتی یافت تا از انزوای بین‌المللی تاحدودی خارج شود.

وزیر خارجه سوریه نیز تایید کرد که هدف دولت بشار اسد از این تماس‌ها و دیدارها «عادی‌سازی» روابط و خروج از انزواست.

آقای مقداد گفت: «اکنون مأموریت ما در منطقه این است که اوضاع را به روال عادی آن بازگردانیم.»

همچنین دفتر ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که بشار اسد در دیدار با امیرعبداللهیان درباره احتمال حضور جمهوری اسلامی در نشست‌هایی با هدف ایجاد گفت‌وگو میان دمشق و آنکارا صحبت کرد.

آنکارا و دمشق بر سر مناطق شمال سوریه که در کنترل شبه‌نظامیان مخالف بشار اسد است، با یکدیگر اختلاف دارند.

امیرعبداللهیان در دمشق گفت که جمهوری اسلامی از هرگونه ابتکار برای گفت‌وگو با هدف دستیابی به تفاهم در منطقه استقبال می‌کند.

او پیش از این سفر، اواخر دی‌ماه نیز در پنجمین سفر خود به سوریه با بشار اسد دیدار کرده بود.

در آن زمان، رسانه‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که یکی از اهداف این سفر امیرعبداللهیان به دمشق «فراهم کردن زمینه‌های سفر ابراهیم رئیسی به سوریه» است، اما رئیسی از زمان آغاز ریاست جمهوری‌اش هنوز به سوریه سفر نکرده است.

انتقاد از حملات اسرائیل به سوریه

امیرعبداللهیان همچنین از حمله اخیر منتسب به اسرائیل به فرودگاه حلب، دومین فرودگاه بزرگ سوریه انتقاد کرد.

او در نشست خبری خود در دمشق مدعی شد که اسرائیل با چنین حملاتی «به دنبال انحراف توجهات از بحران‌های چندلایه داخلی خود به سوی دیگر است.»

اشاره وزیر خارجه جمهوری اسلامی به خشونت‌های اخیر کرانه باختری رود اردن و تظاهرات جاری در اسرائیل علیه اصلاحات قضایی است.

در مقابل اسرائیل پیشتر هشدار داده بود که جمهوری اسلامی در تلاش است به بهانه کمک‌های بشردوستانه به سوریه برای زلزله‌زدگان، به این کشور تسلیحات منتقل کند.

چندی پس از این هشدار بود که رسانه‌های دولتی سوریه گزارش دادند اسرائیل فرودگاه بین‌المللی حلب را هدف حمله هوایی قرار داد و فعالیت‌های فرودگاه در نتیجه این حمله متوقف شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه ۱۸ اسفند گزارش داد که بررسی تصاویر ماهواره‌ای پس از حمله منتسب به اسرائیل به فرودگاه بین‌المللی حلب نشان می‌دهد که حفره‌های بزرگی در باند پرواز این فرودگاه ایجاد شده است.

اسرائیل به ندرت مسئولیت حملاتی را که در سوریه انجام می‌گیرد بر عهده می‌گیرد، اما مقام‌های اسرائیلی بارها گفته‌اند که اجازه نمی‌دهند جمهوری اسلامی مواضع خود در سوریه را تقویت کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.