دومین حمله در برلین به تحصن ایرانیان حامی اعتراضات ایران

0 37پلیس آلمان اعلام کرد چند ایرانی که برای حمایت از اعتراضات ایران در این شهر تحصن کرده بودند، مورد حمله قرار گرفتند.

پلیس یکشنبه ۲۲ آبان گزارش داد که یک مرد ۲۶ ساله شامگاه شنبه بنرهای نصب شده از سوی متحصنین را تخریب و تحصن‌کنندگان را با چاقو تهدید کرد.

اعضای گروه فمینیستای برلین که برگزارکننده این تحصن بودند، گفتند که مهاجم همراه با سه نفر دیگر، دو زن و یک مرد، بود.

این تحصن از هفته‌ها پیش در مقابل مقر فدرال حزب سبز آلمان برپا شده؛ حزبی که اکنون بخشی از دولت ائتلافی این کشور است.

حمله این افراد ناشناس ساعت ۱۱ شب شنبه (به وقت محلی) صورت گرفت و در زمان حمله ۹ فعال فمینیستای برلین در محل تحصن حضور داشتند.

بر اساس گزارش پلیس آلمان، کسی در این حمله آسیب ندیده است.

پلیس اضافه کرد که مرد حمله‌کننده دستگیر شده و پیگرد قضایی علیه او آغاز شده و تحقیق از دیگر مظنونان احتمالی این حمله نیز ادامه دارد.

یکی از سازمان‌دهندگان تحصن اعلام کرد که حضور به موقع پلیس، توانست از رخدادهای بدتر جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، از آنجا که این حمله می‌تواند انگیزه سیاسی داشته باشد، اداره حفاظت دولتی این کشور، نهادی که مسئول رسیدگی به حملات تروریستی است، برای بررسی این حمله فراخوانده شده است.

از زمان شروع اعتراضات اخیر ایرانیان، این دومین بار است که به تحصن ایرانیان ساکن برلین حمله می‌شود.

اوایل آبان، حمله شبانه افراد ناشناس به تحصن مقابل سفارت ایران در برلین، سه مجروح بر جای گذاشت و در نهایت، مهاجمان با خودرو از محل متواری شدند.

در آن زمان، پلیس اعلام کرد سه مرد نقاب‌پوش اقدام به پاره کردن بنرها و پرچم‌هایی کردند که متعلق به یک خانه سیار در نزدیکی ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در پایتخت آلمان بود و سپس در خانه سیار را باز کردند و چهار تن از سرنشینان آن را ضرب‌وجرح کردند.

پیش از این اعلام پلیس، خبرنگار روزنامه بیلد آلمان گزارش داده بود که نیروهای تحت امر جمهوری اسلامی حوالی ساعت دو بامداد در برلین‌ با چاقو، چماق و مشت و لگد به گروهی از مخالفان حکومت که در مقابل سفارت ایران تحصن کرده بودند یورش برده و آن‌ها را ضرب و جرح کردند.

به نوشته خبرگزاری آلمان، بنرهای یاد شده حاوی شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» و «ایرانیان، خواهان دموکراسی هستند» بود.

در همین حال، یکی از شاهدان عینی به خبرنگار بیلد گفته بود که دو نفر از مهاجمان هنگام حمله از خودروی خود پیاده نشدند و با اسلحه، تحصن‌کنندگان را تهدید کردند.

همزمان با اعتراضات جاری در ایران، روابط جمهوری اسلامی با کشورهای غربی از جمله آلمان پرتنش شده است.

به دنبال برگزاری تظاهرات بزرگ و ۸۰ هزار نفری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی در برلین، روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران شامگاه شنبه ۳۰ مهر در مطلبی، شهروندان آلمانی را تهدید کرد.

این رسانه وابسته به سپاه پاسداران، برگزاری این تظاهرات در برلین را «مداخله آشکار» آلمان و «همراهی با براندازان» توصیف کرده و نوشته است که این تجمع «قطعا از طرف ایران بی‌پاسخ نخواهد ماند و برای آلمان‌ها گران تمام خواهد شد.»

تاکنون آمریکا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه گشت ارشاد و برخی فرماندهان نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران به دلیل سرکوب اعتراضات اخیر ایران وضع کرده‌اند.

دومین حمله به تحصن ایرانیان معترض در برلین کمی پس از آن صورت گرفت که صدراعظم آلمان وعده داد که اتحادیه اروپا در جهت حمایت از معترضان ایرانی با بسته‌های تحریمی جدید فشار بیشتری بر سپاه پاسداران و مقامات حکومتی ایران وارد خواهد کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.