دو سال از بازگشت طالبان به قدرت گذشت؛ مجاهد: امنیت سرتاسری آوردیم؛ سازمان ملل: بحران بشری تشدید شده است

0 15


طالبان

منبع تصویر، Getty Images

دو سال پس از سقوط دولت پیشین و بازگشت طالبان به قدرت، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در گفتگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی از عملکرد این حکومت دفاع کرد و گفت توانسته‌اند امنیت را در سراسر افغانستان تامین کنند. در عین حال سازمان ملل گفته بحران بشری در دو سال تسلط طالبان افزایش یافته است. زنان معترض افغانستان نیز در اعلامیه گفته‌اند دو سال پس از سلطه طالبان این کشور در «بحران تمام عیار انسانی و حقوق بشری» به سر می‌برد. زنان معترض خواستار توقف تعامل جهان با طالبان شده و آن را «باج‌دهی برای تروریسم» خوانده است.

آقای مجاهد در گفتگو با لیز دوست، خبرنگار ارشد بین‌المللی بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی درباره محدودیت‌های وضع شده بر زنان از سوی طالبان گفت زنان در بخش‌های بهداشت، آموزش، پلیس و برخی ادارات دولتی کار می‌کنند و در بخش‌های دیگر هم «اگر شریعت اسلام اجازه بدهد و نیاز باشد» کار خواهند کرد.

دو سال قبل در چنین روزی (۱۵ آگوست/اوت ۲۰۲۱) نیروهای طالبان از چند سو بدون این که از سوی نیروهای دولت پیشین با مقاومتی مواجه شوند، وارد کابل شدند. در همین روز محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور وقت از کشور خارج شد و نیروهای طالبان کنترل کابل و تمام ادارات دولتی از جمله ارگ ریاست جمهوری را به دست گرفتند. حکومت طالبان کابینه موقت خود را چند هفته بعد، در سه‌شنبه ۱۶ سنبله/شهریور ۱۴۰۰ (هفتم سپتامبر ۲۰۲۱) به ریاست محمدحسن آخوند، به عنوان رئیس الوزرا (نخست وزیر) اعلام کرد.

طالبان همچنین در اعلامیه‌ای امروز (۲۴ اسد/مرداد) را «روز فتح کابل» خوانده و به عنوان «سالگرد پیروزی» آن را تبریک گفته است. در این اعلامیه آمده است: «اکنون که الحمدلله امنیت سرتاسری در کشور تامین شده و تمامی قلمرو کشور، تحت یک قیادت و رهبری اداره می‌شود، نظام اسلامی حاکم است، همه مسائل از زاویه شریعت مطرح می‌شود، این‌ها نتیجه قربانی‌های ملت‌ما و حاصل جان‌فدایی‌های مجاهدین می‌باشد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.