دو کشور دیگر اتحادیه اروپا سفرای ایران را به خاطر اعدام معترضان احضار می‌کنند

0 11دانمارک و بلژیک در پی اعدام دو نفر دیگر از معترضان در ایران روز یکشنبه ۱۸ دی اعلام کردند که سفیر جمهوری اسلامی در پایتخت‌های خود را احضار خواهند کرد و تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا نیز در راه راست.

لارس لوکه راسموسن، وزیر خارجه دانمارک، به خبرگزاری ریتزائو گفت که سفیر ایران در کپنهاگ احضار خواهد شد تا خشم دولت دانمارک از تجاوزگری جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را با شدیدترین پیام ممکن به او ابلاغ کنیم.

وزارت خارجه دانمارک نیز در پاسخ به خبرگزاری فرانسه گفت که این دیدار روز دوشنبه انجام خواهد شد.

همچنین حاجا لهیب، وزیر خارجه بلژیک، در توییتر نوشت که او از این اعدام‌ها «وحشت‌زده» شده است.

او گفت: «همراه با دیگر دولت‌های همفکر خود در اتحادیه اروپا، سفیر ایران را احضار خواهیم کرد. تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا در حال بررسی است.»

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی روز شنبه محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، دو تن از معترضان را به اتهام مشارکت در کشتن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان پس از دادگاهی شتابزده و بدون آن که آنها از حق تعیین وکیل برخوردار باشند، اعدام کرد. بسیاری از حقوق‌دانان و فعلان حقوق بشر روند دادرسی این دو معترض را ناعادلانه توصیف کرده و حکم قاضی را زیر سئوال برده‌اند.

ووپکه هوکسترا، وزیر خارجه هلند، روز شنبه در توییتر نوشت که از شنیدن خبر «اعدام‌های هولناک معترضان در ایران وحشت‌زده» شده است و سفیر جمهوری اسلامی در آمستردام احضار خواهد شد.

او همچنین گفت که چهارمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا در حال آماده شدن است که در نشست بعدی وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا بررسی خواهد شد.

اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی محکومیت بین‌المللی را به دنبال داشت. بریتانیا، فرانسه و آمریکا آن را «منزجرکننده» خواندند و خواهان توقف فوری خشونت جمهوری اسلامی نسبت به مردم ایران شدند.

اتحادیه اروپا نیز این اقدام حکومت را گواهی دیگر بر «سرکوب وحشیانه» تظاهرات مدنی به دست مسئولان جمهوری اسلامی دانست.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.