دیدار سه سناتور آمریکایی با زلنسکی؛ قدرت نبرد روسیه «۵۰ درصد» کاهش یافته است

0 8هیئتی سه‌نفره از سناتورهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات روز چهارشنبه ٢٣ اوت با رئیس جمهوری، وزیر دفاع، معاون نخست‌وزیر، و رئیس بانک مرکزی اوکراین در کی‌یف دیدار کردند.

ریچارد بلومنتال، لیندزی گراهام، و الیزابت وارن طی دیدار با مقامات بلندپایه اوکراینی و نیز کارمندان سفارت ایالات متحده در کی‌یف یک روز پیش از سالگرد استقلال اوکراین، نظارت بر کمک‌های واشنگتن به کشورهای اروپای شرقی و تازه‌ترین تحولات درباره دفاع اوکراینی‌ها در برابر اشغالگری نیروهای پوتین را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

سناتور بلومنتال در این ارتباط گفت: «مبارزه اوکراین برای دموکراسی و آزادی علیه تهاجم بی‌دلیل روسیه، مبارزه ما [هم] هست. پوتین به اوکراین بسنده نخواهد کرد و ناکامی تنها موجب جسور شدن دشمنان ما خواهد شد.»

او با اشاره به نیاز فوری اوکراین به جنگنده‌های اف-۱۶اس و خلبانان کارآزموده و همچنین توپخانه‌های دوربردتر همانند سامانه موشکی «آتاکمس» افزود: «باید… فورا یک بسته امنیتی مکمل جسورانه و دوحزبی را به تصویب برسانیم.» این سناتور بلندپایه دموکرات همچنین بر ضرورت طبقه‌بندی روسیه به عنوان یک دولت حامی تروریسم و نیز افزودن گروه واگنر به فهرست سازمان‌های خارجی تروریستی تاکید کرد.

سناتور لیندزی گراهام نیز با اشاره به روحیه بالای اوکراینی‌ها و آمادگی آنها برای جانفشانی در راه آزادی گفت: «از سلاح‌هایی که در اختیار اوکراینی‌ها قرار داده‌ایم، به طور موثری استفاده شده است.»

او با اشاره به کاهش «۵۰ درصدی» قدرت نبرد روس‌ها گفت: «در تمام این مدت، [حتی] یک سرباز آمریکایی را در اوکراین از دست نداده‌ایم.» این سناتور ارشد جمهوری‌خواه خاطرنشان کرد در صورت متوقف نکردن پوتین در اوکراین، احتمال پیشروی بیشتر سربازانش و نهایتا بروز درگیری میان روسیه و ناتو بالا خواهد بود.

همچنین الیزابت وارن، سناتور بلندپایه دموکرات، با اشاره به تداوم تهدید روسیه علیه مردم اوکراین گفت: «اوکراینی‌ها در خط مقدم نبرد برای دموکراسی هستند و باید به حمایت از آنها ادامه بدهیم.»

ولودیمیر زلنسکی نیز با انتشار ویدیویی کوتاه از دیدارش با این سه سناتور بلندپایه آمریکایی، در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، از جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، کنگره، و مردم آمریکا به خاطر حمایت‌هایشان از اوکراین قدردانی کرد و حمایت ایالات متحده برای بهره‌گیری اوکراینی‌ها از جنگنده‌های اف-۱۶اس را «حیاتی» خواند.

با آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال گذشته میلادی، کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده آمریکا ضمن وضع تحریم‌های گسترده علیه روسیه، چندین بسته کمک‌های نظامی و غیرنظامی به ارزش میلیاردها دلار در اختیار اوکراین قرار داده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.