دیدار وزیران دفاع اسرائیل و آمریکا؛ «نباید اجازه داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد»

0 4وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه ۱۸ اسفند در دیدار با همتای آمریکایی خود بار دیگر ضمن تکرار مواضع کشورش در مورد فعالیت‌های هسته‌ای تهران تأکید کرد که اسرائیل به‌منظور جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی «باید برای هرگونه اقدامی آماده باشد».

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود نوشت: واشینگتن نگران است که تداوم درگیری‌های خشونت‌آمیز در مناطق اشغالی فلسطین به کاهش تمرکز دو کشور روی مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی منجر شود.

این مقام آمریکایی تصریح کرد: «تمرکز اسرائیل روی مناطق اشغالی کرانه باختری باعث کاهش تمرکز ما روی تهدیدهای استراتژیک در منطقه خواهد شد که پیشرفت خطرناک برنامه‌های هسته‌ای و ادامه تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی ایران است.»

یکی از محورهای مهم همکاری‌های نظامی و امنیتی آمریکا و اسرائیل مقابله با تهدیدهای نظامی حکومت ایران در سطح منطقه و فعالیت‌های هسته‌ای تهران است.

تحت تأثیر ادامه اعتراضات گسترده به طرح دولت بنیامین نتانیاهو برای تغییرات گسترده در دستگاه قضایی اسرائیل، برنامه سفر لوید آستین به این کشور با عجله تغییر پیدا کرد.

از سوی دیگر، سه پیکارجوی گروه جهاد اسلامی چند ساعت قبل از ورود وزیر دفاع آمریکا به تل آویو در حمله ارتش اسرائیل به کرانه باختری کشته شدند.

آقای آستین در یک نشست خبری پس از دیدار با وزیر دفاع اسرائیل گفت: «ایالات متحده با هرگونه اقدامی که باعث افزایش ناامنی شود از جمله توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین و سخنان تحریک‌آمیز مخالف است. حملات خشونت‌آمیز شهرک نشینان یهودی به فلسطینیان به‌ویژه موجب نگرانی شدید ماست.»

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است که لوید آستین در رایزنی یک ساعته خود با بنیامین نتانیاهو «خواستار توقف فوری خشونت‌ها در مناطق اشغالی و تلاش برای برقراری یک صلح عادلانه و پایدار شد».

قرار بود لوید آستین روز چهارشنبه وارد تل آویو شود و چهارشنبه‌شب را در این شهر که دفتر وزارت دفاع اسرائیل در آنجا قرار دارد، سپری کند. با این حال، به خاطر اختلال در ترافیک شهری به دلیل ادامه اعتراضات علیه دولت بنیامین نتانیاهو سفر آقای آستین به صبح پنجشنبه تغییر یافت.

مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا افزود: «لوید آستین به امنیت اسرائیل متعهد است ولی یکی از دلایل مهم توسعه روابط و همکاری‌ها بین آمریکا و اسرائیل این است که هر دو کشور به ارزش‌های دموکراتیک پایبند هستند و حق و آزادی اعتراض یکی از این معیارها است.»

اعتراضات گسترده به طرح دولت بنیامین نتانیاهو برای افزایش اختیارات دولت در تعیین قضات و محدود کردن اختیارات دیوان عالی اسرائیل در هفته‌های گذشته ادامه داشته و شمار قابل توجهی از سیاستمداران برجسته و مقامات نظامی و امنیتی سابق اسرائیل از این اعتراضات حمایت کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رویترز، آسوشیتدپرس و گزارش‌های رادیو فردا/ش.ر/آ.ت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.