دیدار وزیر افراطیِ دولت اسرائیل از «حرم شریف»؛ اردن هشدار داد

0 11ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل و رهبر جنبش راست‌گرای افراطی «اقتدار یهودی»، بامداد سه‌شنبه، ۱۳ دی، از «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، بازدید کرد و در آن‌جا گفت نباید تسلیم «تهدیدهای حماس شد».

این بازدید تنها ساعاتی پس از آن انجام شد که رسانه‌های اسرائیل دوشنبه شب در پی دیدار اضطراری بنیامین نتانیاهو، نخست ‌وزیر، با آقای بن‌گویر خبر دادند که او برنامه بازدید خود از این مکان را به زمان نامعلومی موکول کرده است.

به گزارش روزنامه یدیعوت آحرونوت، ایتامار بن‌گویر اما پس از حضور در این مکان گفت «معبد مقدس» «مهم‌ترین مکان برای ملت اسرائیل است و ما پاسدار آزادی مسلمانان و مسیحیان نیز هستیم اما یهودیان هم باید بتوانند در آن حضور یابند و هر کسی که یهودیان را به این خاطر تهدید می‌کند، باید با مشت آهنین با او برخورد کرد».

«معبد مقدس» برای یهودیانِ معتقد جایی است که اماکن مقدسه اسلامی به روی آن قرار دارد.

اردن هاشمی که متولی اماکن اسلامی در شرق بیت‌المقدس است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هجوم بن‌گویر به الاقصی را با قاطعیت و به‌شدت محکوم می‌کند» و نسبت به عواقب این اقدامات هشدار می‌دهد.

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، پیش از شروع کار دولت جدید نتانیاهو اخطار داده بود که هر گونه تغییر در وضعیت کنونی در ارتباط با اماکن مقدسه اسلامی «خط قرمز» اردن خواهد بود و ممکن است موجب بروز «انتفاضه سوم» شود.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز در بیانیه‌ای اقدام وزیر جدید اسرائیلی را رویه‌ای تحریک‌آمیز که سابقه نداشته و یک تهدید جدی توصیف کرد و مسئولیت رویدادهای آتی در این ارتباط را برعهده بنیامین نتانیاهو دانست.

سازمان حماس در بیانیه‌ای حضور وزیر امنیت ملی اسرائیل را قویا نکوهش کرد و نوشت که «الاقصی فلسطینی، عربی و اسلامی بوده و خواهد ماند و احدی نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد». حماس از مسلمانان دنیا خواست به این اقدام که «ریختن بنزین به روی آتش بوده» واکنش نشان دهند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، در توییتر خود نوشت: «این وضعیت نتیجه بودن یک نخست ‌وزیر ضعیف است که بی‌مسئولیت‌ترین فرد در خاورمیانه را مسئول انفجاری‌ترین مکان در خاورمیانه کرده است.»

آقای لاپید روز دوشنبه نیز هشدار داده بود که حضور بن‌گویر در این مکان منجر به خشونت خواهد شد و جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

یائیر لاپید دخالت فوری بنیامین نتانیاهو را درخواست کرده بود، اما اندکی بعد از ملاقات دوشنبه‌شب نخست ‌وزیر با ایتامار بن‌گویر، حزب لیکود اعلام کرد که آقای نتانیاهو از وزیر جدید برای نرفتن به «معبد مقدس» درخواستی عنوان نکرده است.

جنبش آقای بن‌گویر بخشی از ائتلاف دولت به‌شدت راستگرای جدید بنیامین نتانیاهو است که از روز پنج‌شنبه گذشته به قدرت بازگشته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.