دیپلماسی را ترجیح می‌دهیم اما گزینه نظامی نیز روی میز است

0 135


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفت: «دیپلماسی را ترجیح می‌دهیم، اما گزینه نظامی نیز روی میز است.»

او در گفتگویی با خبرنگار فاکس‌نیوز، با تاکید بر اینکه دولت بایدن هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای نمی‌دهد، افزود به باور رئیس جمهوری ایالات متحده حل مشکلات خاورمیانه با هسته‌ای شدن ایران آسان‌تر نمی‌شود و «دیپلماسی» هنوز بهترین راه جلوگیری از آن است.

آقای کربی در ارتباط با مذاکرات احیای برجام نیز با استناد به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت بعید است در آینده‌ای نزدیک این اتفاق رخ بدهد.

او در پاسخ به پرسشی پیرامون استدلال برخی از شرکا و متحدان آمریکا مبنی بر ناکارآمد بودن دیپلماسی و لزوم وجود تهدید نظامی علیه جمهوری اسلامی گفت:« همانطور که جو بایدن پیشتر گفته تمام گزینه‌ها روی میز هستند.»

جدیدترین موضع ایران

ابراهیم رئیسی، بعد از ظهر پنجشنبه در کنفرانسی خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت پرونده‌های پادمانی در آژانس باید بسته شود.

از راست به چپ: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران؛ ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران؛ و محسن نذیری اصل نماینده ایران در سازمان ملل متحد. نیویورک، ٢٢ سپتامبر ٢٠٢٢

از راست به چپ: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران؛ ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران؛ و محسن نذیری اصل نماینده ایران در سازمان ملل متحد. نیویورک، ٢٢ سپتامبر ٢٠٢٢

او افزود:« برای دستیابی به توافقی «پایدار» باید تضمین‌هایی «اطمینان‌بخش» به جمهوری اسلامی داده شود و «مساله حل و فصل پرونده پادمانی از شرایط اصلی و از ارکان توافق است.»

مقامات ایران در گذشته نیز بارها احیای برجام را منوط به بستن پرونده‌های پادمانی دانسته‌اند.

در مقابل، ایالات متحده و تروئیکای اروپا، ضمن رد این مطالبه جمهوری اسلامی استدلال می‌کنند ایران عضو ان‌پی‌تی است و صرفنظر از روند مذاکرات باید به پرسش‌های آژانس درباره منشا و مکان فعلی ذرات اورانیوم یافت‌شده در سایت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده‌اش پاسخ‌هایی روشن و قابل‌قبول بدهد و احیای برجام ربطی به تحقیقات آژانس در این باره ندارد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.