ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۳ برابر حد مجاز است

0 13آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش فصلی خود برای شورای حکام این نهاد بین‌المللی، خبر داده که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران «۲۳ برابر حد مجاز» است.

این گزارش محرمانه که روز چهارشنبه ۱۰ خرداد منتشر شده و نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری‌های فرانسه و آسوشیتدپرس رسیده، می‌افزاید ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۲۳ اردیبهشت امسال، به چهار هزار و ۷۴۴ کیلوگرم رسیده است.

طبق توافق برجام، ایران تنها مجاز بود ۲۰۲.۸ کیلوگرم ذخیره اورانیوم ۳.۵ درصدی داشته باشد.

ایران همچنین برخلاف برجام و یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اقدام به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی کرده است.

این گزارش می‌گوید ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران به بیش از ۱۱۴ کیلوگرم رسیده است. این رقم در ماه فوریه ۸۷.۵ کیلوگرم بود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده که ایران دو موضوع از درخواست‌های باقی‌مانده با آژانس را حل و فصل کرده است.

بر اساس این گزارش، آژانس دیگر «پرسشی» درباره آثار اورانیوم ۸۳.۷ درصدی کشف شده در سایت فردو ندارند.

این گزارش می‌افزاید بازرسان آژانس همچنین پرونده سایت مریوان در نزدیک آباده را بسته‌اند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد تحلیلگران بارها مریوان را به «برنامه هسته‌ای نظامی مخفی ایران» مرتبط دانسته و جمهوری اسلامی را به انجام «آزمایش‌های انفجاری قوی» در این محل متهم کرده بودند.

رسانه‌های ایران نیز روز گذشته از قول یک مقام آگاه گزارش داده بودند که دو موضوع از موضوعات باقی‌مانده میان آژانس و ایران شامل سایت آباده و آثار اورانیوم نزدیک به ۸۴ درصدی در فردو حل شده است.

با اینحال، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در واکنش به ادعای اخیر رسانه‌های حکومتی ایران اعلام کرد که موضوعات مورد اختلاف میان این آژانس و تهران «پیچیده» است و هنوز «ما به هیچ ایستگاه پایانی نرسیده‌ایم».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین تأکید کرد که کار روی تعدادی از مسائل مورد اختلاف با ایران همزمان در حال جریان است.

به گفته او، «در برخی موارد ما در حال پیشرفت هستیم و در برخی دیگر نه. بنابراین یک امر در حال انجام است.»

پیشتر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین زمینه گفته بود ایران هنوز پاسخ‌های معتبر و قانع‌کننده‌ای در مورد رد پای اورانیوم به‌دست آمده در سایت‌های مریوان، آباده و تورقوزآباد نداده است.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛ د.خ/ ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.