رئیسی دستور «برخورد قاطع» با اعتراضات را صادر کرد؛ وزارت کشور بیانیه داد

0 52رئیس جمهور ایران روز شنبه، دوم مهر، بر «برخورد قاطع» با اعتراض‌ها در پی کشته شدن مهسا امینی تاکید کرد. وزارت کشور نیز تجمعات را «غیر قانونی» خواند و معترضان را تهدید کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، ابراهیم رئیسی در تماس با خانواده محمدرسول دوست‌محمدی، یکی از بسیجیان که گفته می‌شود در جریان اعتراض‌ها در مشهد کشته شده، این تجمع‌ها را «آشوبگری» و «شرارت» خواند و بر «برخورد قاطع» با معترضان از سوی «دستگاه‌های مسئول» تاکید کرد.

آقای رئیسی جمعه شب نیز بلافاصله پس از بازگشت از آمریکا اعتراضات را «اغتشاش» خوانده و معترضان را تهدید کرده بود.

بنا بر اعلام رسانه‌های رسمی در ایران، تا روز پنج‌شنبه، ۳۱ شهریور، سه بسیجی در جریان درگیری با معترضان در شهرهای مشهد، قزوین و تبریز کشته شده‌اند.

جرقه تجمع‌های اعتراضی اخیر روز ۲۶ شهریور پس از برگزاری مراسم خاکسپاری مهسا امینی زده شد که پس از ضرب و شتم نیروهای گشت ارشاد جان باخت و به سرعت در بیشتر شهرهای ایران گسترش یافت.

صدا و سیمای ایران روز دوم مهر کشته شدن ۳۵ معترض را تایید کرد. منابع خبری نیز تاکنون از زخمی شدن ده‌ها نفر به دنبال شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه و ضرب و شتم، همچنین بازداشت صدها نفر در شهرهای مختلف ایران گزارش داده‌اند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی نیز روز شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل «سوء استفاده معاندان و قانون‌شکنان با برگزاری تجمعات خیابانی موافق نبوده است».

در این اطلاعیه از معترضان با عنوان «مباشران و عاملان میدانی اغتشاش» نام برده شده که به دلیل ارتکاب به «جرایم مشهود» به همراه «طراحان و محرکان به عنوان معاونان جرم» باید تحت تعقیب قرار گیرند.

در اطلاعیه وزارت کشور از جمله مصادیق اغتشاش «آسیب به اموال عمومی»، «حمله به ماشین‌های امدادی و اورژانسی و آتش‌نشانی» عنوان شده و آمده است که «بنا بر موازین حقوق بشردوستانه حتی در زمان جنگ، وسایل عمومی و غیر نظامی و به خصوص امدادی از تعرض و حمله مصون هستند» و حمله به این تجهیزات «نقض فاحش حقوق جنگ» قلمداد شده است و حتی «جنایت و جرم جنگی» به‌شمار می‌رود.

پیش از این نیز برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی در واکنش‌های خود به تجمع‌های اعتراضی به موضوع تخریب اموال عمومی و حمله به وسایل حمل و نقل عمومی و خودروهای اورژانسی توسط معترضان اشاره کرده بودند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشانگر استفاده از آمبولانس‌ها و اتوبوس‌های شهری توسط نیروهای امنیتی و یگان ویژه است.

در این ویدئوها حضور نیروهای امنیتی در آمبولانس‌ها، شلیک مستقیم گارد ویژه به معترضان از اتوبوس‌های مسافربری و انتقال معترضان بازداشت‌شده به کلانتری‌ها دیده‌ می‌شود. حتی تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد خودروهایی با پلاک نظامی با ظاهر آمبولانس در سطح شهر تردد می‌کنند.

در پی انتشار گسترده این ویدئوها، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام به اطلاع‌رسانی موضوع استفاده از آمبولانس‌ها با اهداف نظامی از سوی جمهوری اسلامی به سازمان صلیب سرخ جهانی کرده‌اند.

با وجود این که جریان‌های وابسته به حاکمیت در جریان تجمع‌های اعتراضی تلاش می‌کنند تا تخریب اموال عمومی را به معترضان نسبت دهند، بر اساس شهادت برخی شاهدان از جمله پیشتر در دادگاه بین‌المللی آبان و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، این تخریب‌ها در بسیاری از موارد توسط نیروهای گارد ویژه با هدف ایجاد رعب و وحشت و تحریف جریان‌های اعتراضی صورت می‌گیرد.

با استفاده از گزارش‌های رسانه‌های داخلی، رادیوفردا و توییتر/ف. ع./ ف. دو.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.