رئیس جمهوری اوکراین با رئیس سی‌آی‌ای در کی‌یف دیدار کرد 

0 7ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه، ۲۵ آبان، تایید کرد که این هفته با رئیس سی‌آی‌ای که به کی‌یف رفته، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

اهمیت این دیدار در این است که ویلیام برنز، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، یک روز پیش از آن با همتای روس خود در ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای زلنسکی گفت در دیدار روز سه‌شنبه در باره «همه موضوع‌هایی که برای اوکراین اهمیت دارد» مذاکره کردیم.

او گفت ویلیام برنز کمی پیش از این ملاقات، به دلیل حملات پیاپی موشکی روسیه به اوکراین در آن روز، مدتی را در یک پناهگاه گذراند.

در جریان آن حملات، اصابت دو فروند موشک که ظاهرا از سامانه دفاع هوایی اوکراین شلیک شد به یک دهکده مرزی لهستان، دو روستایی لهستانی را کشت.

هدف قرار گرفتن دهکده لهستانی موجب حساسیت شدید سازمان پیمان آتلانیتک شمالی، ناتو٬ شد. اما رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که موشک‌ها از جانب روسیه شلیک نشده بود.

ویلیام برنز پیش از سفر به کی‌یف، و در پی دیداری در آنکارا با همتای روس خود، به ورشو رفته و با رئیس جمهوری لهستان نیز دیدار کرد.

آقای برنز روز دوشنبه ۲۳ آبان با همتای روس خود، سرگئی ناریشکین، در ترکیه دیدار کرد، تا به گفته کاخ سفید حامل پیام به روسیه در خصوص «عواقب استفاده از سلاح هسته‌ای» باشد.

یک مقام ارشد امنیتی کاخ سفید گفته بود، آقای برنز هیچ مذاکره‌ای با روسیه انجام نمی‌دهد و در باره مسائل جنگ روسیه در اوکراین سخن نخواهد گفت بلکه حامل پیام در باره «عواقب» کاربرد جنگ‌افزار هسته‌ای است.

همچنین سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، به شبکه سی‌ان‌ان گفت که این دیدار بخشی از «کوشش پیگیر آمریکا برای ارتباط با روسیه برای مدیریت مخاطرات» است.

سرگئی ناریشکین رئیس سی‌وی‌آر، سازمانی در میان آژانس‌های اطلاعاتی روسیه است که مستقیما باید به ولادیمیر پوتین گزارش بدهد.

ویلیام برنز نیز که یک دیپلمات کهنه‌کار و پرتجربه آمریکایی است و پیش‌تر نیز سفیر کشورش در مسکو بوده، بارها به عنوان یک مهره کلیدی در مراحل حساس در روابط واشینگتن با مسکو ایفای نقش کرده است.

ولادیمیر پوتین دو ماه پیش چند بار از احتمال کاربرد تمامی سامانه‌های جنگی برای «دفاع از تمامیت ارضی روسیه» سخن گفت. اظهارات او به احتمال متوسل شدن به بمب‌های هسته‌ای موسوم به «کثیف» یا «تاکتیکی» تعبیر شد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به تازگی با همتای روس خود در باره بمب‌های یادشده سخن گفت. آن مکالمه تلفنی اولین تماس در حدود شش ماه بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.